Son Dakika: Altın Fiyatları Çakıldı! Yükseliş Bekleniyordu, Düştü! Altın Yükselecek mi?

Son Dakika: Altın Fiyatları Çakıldı! Yükseliş Bekleniyordu, Düştü! Altın Yükselecek mi?

Teknik analizde “Mavi yükselen trend çizgisi altına kıran ve siyah alçalan trend çizgisi altına gerileyen ons altın, 1764-1959 hareketinin &61,8 fibo bölgesini test etti açıklaması” geldi.

2020 Yılına hızlı bir yükselişle giren altın, yılın ilk haftasında yatırımcıları sevindirmişti. İlk hafta 1959 Dolar seviyesini gören ons altın, geçen haftanın tüm kazançlarını silkeledi ve haftayı % 3 gibi bir kayıpla kapattı. Gram altın iç piyasada 440 TL seviyesinin altına indi. 
Pazartesi günü itibariyle iç piyasada gram altın 438 TL seviyesine indi. Çeyrek altın 738 lira, Cumhuriyet altını 3.013 liraya geriledi. Altının bu haftaya yükselişle başlaması beklentileri hakimdi. Ancak beklenen olmadı ve altın haftaya düşüşle başladı. 

Ons Altın Yeni Bir Direnç Noktası Oluşturuyor


Haftanın ilk gününde düşüşle giren Ons altın 1839 Dolar seviyesine denk gelen bu bölgenin altına düştü. Düşüşün devam etmesi halinde, 1817 ile 1806 Dolar seviyelerinde bir destek noktası oluşabilir. Tersine bir eğilim göstererek yükselmesi halindeyse 1850 ile 1865 Dolar seviyesinde bir ilk direnç bölgesi oluşturabilir. 

Analizler ve Tahminler Birbirine Çok Yakın Sonuçlar Ortaya Koyuyor

İnfo Yatırım FX tarafından yapılan piyasa değerlendirmesi sonucu gerçekleştirilen açıklamada, altının geçen hafta Çarşamba gününden itibaren aşağı yönlü hareket etmeye başladığının altı çizildi. Bu düşüş ons altının haftayı 1848 Dolar seviyesinde kapatmasına neden oldu. 
Böylece 2021 yılına hızlı bir yükselişle giren ons altın, yılın ilk haftasını %2,9 gibi bir oranda düşüle kapatmış oldu. ABD’ de Georgia seçimlerinin sonucuyla Demokratlar’ın Senato’ da çoğunluğu ele geçirmesi “ mavi dalga” yaşanmasına sebep oldu. Bu yaşananların piyasalarda olumlu karşılanmasıysa risk iştahını arttırdı. Bu durumun altına yapılan yatırımların başka yerlere yönelmesine ve satışlarında hızlı bir düşüş yaşanmasına neden olduğunun altı çizildi. 

Bunun yanında Seçilmiş Başkan Joe Biden, ABD’de yapılacak yeni teşvik paketiyle ilgili açıklamalar gerçekleştirdi. Bu teşvik paketlerinde 2 Bin Dolar destek çeklerinin olacağını söyledi. Bu paketin büyüklüğünün trilyonlarca Dolar seviyesinde olacağı yönünde bilgiler verdi. 
Tüm bu gelişmeler, ons altına kayan yatırımların, yeniden başka yatırımlara dönüşmesi konusunda önemli gelişmeler olarak yorumlanıyor. Buna göre altın fiyatlarında ki düşüş bir süre daha devam edebilir tahmini yapıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.