Son 9 Gün ! Borcu Olanlar Dikkat!

Son 9 Gün ! Borcu Olanlar Dikkat!

Büyük yapılandırma başvurularında geri sayım an itibari ile başladı. Borcu olan her vatandaş, bankalar ve SGK arasında sigortalılara yönelik her imzalanan kredi iş birliğinden faydalanması mümkün olacaktır. Sizin için işte detaylar geldi…

Büyük yapılandırma başvurularında geri sayım an itibari ile başladı. Borcu olan her vatandaş, bankalar ve SGK arasında sigortalılara yönelik her imzalanan kredi iş birliğinden faydalanması mümkün olacaktır. Sizin için işte detaylar geldi…

Malum pandemi dönemi içerisinde korona virüs salgını ciddi sıkıntılar doğurmuştur fakat milyonlarca vatandaş için gelen destekler açıklanan borçlara ilişkin yapılandırma düzenlemeleri adına geri sayım başvurular için başladı. Yaklaşık olarak ay sonunda son ermesi mümkün olan  borç yapılandırmalarına ilişkin başvurularına ek olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu bankalarına ait yöneticiler ile birlikte imzalanan protokol içeriği de araştırılmaktadır.

Yapılandırma durumunda ki borcun ödenmesi halinde aylık bağlanması mümkün olan vatandaşlar için, emeklilik imkanı, ucuz banka kredileri, SGK tarafına olan borç yapılandırmaları, hesaplanan prim tutarlarını 31 Mart tarihine kadar aylık olarak %1,60 oranında faiz ve vade ise 36 ay olarak hesaplanarak kredi ödemesi yapılabilecektir. Banka kredisi ise taksitlerini emekli aylıkları üzerinden tahsil edilecektir.

screenshot-37.jpg

Borçlarını kredi fırsatlarından faydalanarak kapatmak isteyen her vatandaş sigorta prim borçlarıyla alakalı yapılandırma başvuruları için sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezleri içerisinde yapmaları gerekmektedir.  Aldıkları yazılar ile beraberinde Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank şubelerine giderek müracaatlarını yapabilmeleri mümkündür.

Taksitli ödemeler için öne çıkan detaylar;

Bulunan borçlarını ilk iki taksit için süresinde ödeyenler, anaparanın tamamı için, hesaplanmış olan enflasyon farkının yarasını ödeyecektir.

İsteyen her vatandaş için bulunan borçlarını yaklaşık olarak 3 yıl kadar taksitler halinde ödemeleri mümkündür. Taksitli ödeme durumunda öncelikli olarak gecikme faizi ve gecikme cezaları yerine enflasyon farkı hesaplanacaktır.  Enflasyon ve anapara farkında oluşan miktarların taksitli ödemeleri halinde, taksit süresinde ki değişkenliklere göre hesaplanmaktadır. Taksit seçeneği arttığı durumlarda istenilen faiz oranı bu vadeye göre artacaktır.

Borcu Bulunanlara Büyük İmkan

Yapılandırma durumunda bulunmakta olan borcun ödenmesi durumunda aylık bağlanması olacak olan vatandaşlar için, emeklilik imkanı, ucuz banka kredileri, SGK tarafına olan borç yapılandırmaları, hesaplanan prim tutarlarını 31 Mart tarihine kadar aylık bazda %1,60 oranında faiz ve vade ise 36 ay olarak hesaplanmak suretiyle kredi ödemesi yapılabilecektir. Banka kredisi ise taksitlerini emekli aylıkları üzerinden tahsil edilecektir.

İsteyen her vatandaş mevcut borçlarını yaklaşık 3 sene kadar taksitler halinde ödemeleri de sağlanmaktadır. Taksitli ödeme halinde öncelikli olarak gecikme faizi ve gecikme cezaları yerine enflasyon farkı hesaplaması yapılmaktadır.  Enflasyon ve anapara farkında bulunmakta olan tutarın miktarların taksitli ödemeleri durumunda, taksit süresinde ki değişkenliklere göre hesaplanmaktadır. Taksit seçeneği arttığı durumlarda istenilen faiz oranı bu vadeye göre artacaktır.

Borçlarını kredi fırsatları ile birlikte faydalanarak kapatmak durumunda olan her vatandaş sigorta prim borçlarıyla ilgili olarak yapılandırma başvuruları noktasında sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezleri içerisinde yapılması gerekmektedir.  Aldıkları yazılar ile birlikte Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank şubelerine giderek müracaatlarını yapabilmeleri mümkündür.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.