Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Ne Zaman Sona Ereceğine Dair Açıklama Geldi!

Sokağa Çıkma Kısıtlamalarının Ne Zaman Sona Ereceğine Dair Açıklama Geldi!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların ne zaman sona ereceğine dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlhan, kısıtlamaların başlaması ile 30 binleri geride bırakan vaka sayılarının 10 binlere kadar gerilediği, aynı şekilde 7 binlere ulaşan hasta sayısının da kısıtlamaların etkisi ile bin 500 seviyelerine kadar gerilediğini ifade etti. Bu kapsamda yaşanan düşüşlerin tüm veriler üzerinde etkili olduğunu hasta sayısının, ağır hasta sayısını, ağır hasta sayısının da vefatların azalmasında son derece önemli olduğunu söyledi. 1 aydır devam eden kısıtlamalarda Türkiye’nin oldukça önemli bir yol kat ettiğini ve kısıtlamaların bir süre daha devam etmesinin toplum yararına olduğunu dile getirdi.

ankara-valisi-sahin-den-sokaga-cikma-yasagi-aciklamasi-776848-5.jpg

Tarih Verdi

Prof. Dr. İlhan, yılbaşında sokağa çıkma yasağı uygulandığını hatırlatarak, yılbaşı günü özelinde koronavirüs verilerinin birkaç gün içinde netleşeceğini belirtti. Ülkemizde çok kısa bir süre içinde aşılamaya geçileceğini ifade eden İlhan, “aşılama işlemine ne kadar az vaka ile girilirse o kadar iyi” dedi. Türkiye’de bir süredir devam eden akşamları ve hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bu süreçte oldukça etkili olduğunu belirtti. Aşının 2 doz halinde uygulanacağını ve ilk aşı olacak grubun 15 Ocak’ta aşılanmaya başlayacağını bu kapsamda bu grubun ikinci doz aşılarını 28 gün sonra 15 Şubat’ta olacağını, devam eden kısıtlamalara ilişkin olarak yeniden değerlendirme sürecinin 15 Şubat’ın ardından yapılması gerektiğini dile getirdi.

bakan-koca-acikladi-lgs-ve-yks-sinav-gunlerinde-sokaga-cikma-yasagi-202006181308-680x365-c.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.