Sicil affı çıkacak mı ? Borç yapılandırması olacak mı? İşte haberle alakalı detaylar

Sicil affı ve borç yapılandırılması konusunda son günlerde borcu olan vatandaşların merak ettiği konular olmaktadır. İhtiyaç Kredisi, araç kredisi ve ev kredisi ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar için sicil affı ve borç yapılandırmasına gidileceği ile

Sicil affı ve borç yapılandırılması konusunda son günlerde borcu olan vatandaşların merak ettiği konular olmaktadır. İhtiyaç Kredisi, araç kredisi ve ev kredisi ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar için sicil affı ve borç yapılandırmasına gidileceği ile ilgili konu dile getirilmişti. Kredi kartı borcu sebebiyle sicili bozulan veya kara listeye alındığı için kredi alamayan vatandaşlar için sicil affı ve borç yapılandırması eğer gelirse vatandaşlar büyük ölçüde nefes alacaklardır.

SİCİL AFFI ÇIKACAK MI?

screenshot-22.jpg

Tüketici Kredileri ve Kredi Kartları Borçlarının tekrardan yapılandırılması konusunda çıkan teklifi bankalara ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi birde kredi kartı borcu olan vatandaşlara kredi sicil affı için bekleyen binlerce vatandaşa umut ışığı olmuştur.

Düzenlenen kanun teklifine göre vatandaşların tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarını faiz ve ekstra gecikmemesi durumunda ekstra maliyetinden arındırarak ana para borcunu peşin veya 5 yıl vadeli olacak şekilde yapılandırılması kapsamına alınacak. Aynı durumda faiz ve gecikme borcununsa silinecek konuşuluyor. Meclise sunulan teklif yasalaşmasının ardından kredi derecelendirme kuruluşu ve merkez bankası tarafından da sunulacak ve halk arasında kara liste olarak bilinen kredi sicil kaydı da silinecektir.

screenshot-20.jpg

Merkez Bankası tarafından finansal istikrar raporu kapsamında 510 milyar liralık kredi bulunduğu duyurdu. Eylül ayı raporuna göre 33 milyar 643 bin vatandaşın toplam 836 ,8 milyar kredi borcu bulunmaktadır. Ortalama kredi borcu olan vatandaşın 4.949 lira olduğunu duyurmuştur. Bu sebepten ötürü kredi ve kredi kartı borç yapılandırması ile sicil affı milyonlarca vatandaşın sabırsızlıkla bekleniyordur. Teklif meclis tarafından gündeme gelirken mecliste yapılacak olan görüşme sonucunda çoğunluğun oyuyla alınacak olan karar durumunda yasalaşarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

SİCİL AFFI NE DEMEKTİR

Vatandaşın kredi borçları sebebiyle sicili bozulmasıyla birlikte kara listeye alındığı için kredi alma konusunda oldukça zorlanan esnaflar yeniden kredi alabilir ve bankalarda çalışa bilir duruma gelmesiyle sicil affı yasası bulunmaktadır.

Zamanlar bir takım afların gelmiş olduğu bankalar nezninde ki çalışmalarda bu sene ne gibi bir çalışma olacağı ile ilgili haberler yapılmaya devam ediyor. Yapılan çalışmalarda ne gibi bir af geleceği yakın zamanda belli olacak