SGK’dan toplu para ödemesi!

SGK’dan toplu para ödemesi!

SGK’dan toplu para ödemesi birçok kişinin merak ettiği detaylardan birisi. Gerekli şartların karşılanması durumunda ödeme alabildiği belirtildi.

 

SGK’dan toplu para ödemesinin alınıp alınmayacağı birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Gerekli şartları karşılayan bireylerin ödeme alabileceği belirtiliyor.

Yasal Mirasçılar Alabilir

Borçlanmalara rağmen gerekli prim gününü tamamlamayan vatandaşların, artık çalışma imkanları da bulunmuyorsa yani emekli olamayacaklarsa, ödedikleri primler boşa gitmemekte. SGK bu primleri toplu olarak sigortalı olan bireye geri ödemekte. Memurlarda ise bu durum kesene iadesi şeklinde olmakta. Vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları veya yerine getirerek parayı alabilmekte. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşının bağlanmamış olması gerekmekte.

616x321-sahte-para-operasyonu-gozaltilar-var-1604759382610-001.jpg

Başvuru Gerekli

Primlerin iadesinin alınması için kişinin bağlı bulunduğu ilçedeki sosyal güvenlik merkezine gitmeleri veya il müdürlüğüne dilekçeyle başvuru yapması gerekmekte. Eski SKK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödenmekte. Bağkur’lular (4B) için tarih ayrımının yapılmadan ödedikleri tüm primleri geri vermekte. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için oluşmakta.

yvb62-1578054536-7231.webp

Bu Detaylara Dikkat!

Toplu paranın alınabilmesi için şartlar bulunuyor. Bu şartları yerine getiren bireyler başvuru sağlayarak geri dönüşü bekliyor. Şartlar ise şu şekilde;

  1. Sigortalı bir şekilde çalışmıyor olmak veya kendi işini yürütüyor olmamak.
  2. Emekliler için gerekli olan 3 şartında ikisini yani yıl ve yaş şartını tamamlanmış olması.

Dikkat; daha detaylı bilgilere erişebilmeniz ve gerekli prosedürleri yerine getirmek için yaşadığınız kentteki kurumlara müracaat etmenizde fayda var. Bu haber sadece bilgilendirme amacıyla yapılmıştır.