SGK’dan ödeme müjdesi: Başvuran herkesin hesabına yatıyor!

SGK’dan ödeme müjdesi: Başvuran herkesin hesabına yatıyor!

Emekli olmak için gün sayan birçok yurttaşın yanı sıra prim borcu ve prim eksikliklerini tamamlamaya çalışan vatandaşlar bulunuyor. Prim borcu olanlar geçmiş dönemlerde ödedikleri prim ödemelerini geri alabilecekler.

 

Emekli olmak için gün sayan birçok yurttaşın yanı sıra prim borcu ve prim eksikliklerini tamamlamaya çalışan vatandaşlar bulunuyor. Prim borcu olanlar geçmiş dönemlerde ödedikleri prim ödemelerini geri alabilecekler.

Gerekli kriterleri karşılayan yurttaşlar para alabilecekler. Bağkur aracılığıyla prim ödemesi gerçekleştiren vatandaşlar ihya ile emekli olmak gibi kredi ile haklarına erişebilmektedir. Yaşanılan yorucu ve zorlu günlerde hangi prim borçlarının ödendiği oldukça merak edilirken, sağlık prim ödemelerinden yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmaların da geri iade edilme ihtimaline dair araştırmalar yapılmakta.

616x321-merkez-bankasindan-kritik-adim-30-eylul-tarihli-1599036322175-001.jpg

Doğum yılı ve yaş kriterlerini karşılayan yurttaşlar emekli olabilmek için prim eksikleri varsa toplu para alabilecek. SSK ve Bağkur’lu olan yurttaşların yanı sıra memurlar da belirli şartlar çerçevesinde ödeme alabilecek.

SSK ve Bağkur’lular için Toplu Para Alma Şartları Nelerdir?

SSK ve Bağkur’lu olan vatandaşlar için SGK’dan toplu para alma şartları an itibari ile belli oldu. Bu kriterler ise şu şekilde:

  • Sigorta kayıtlı olarak çalışılmaması
  • Kendi ticari işlerini yürütmemek
  • Emekli olabilmek için ihtiyaç olan yıl ve yaş kriterlerini karşılamak

9 Eylül 1999 yılından daha öncesinde sigortalı olarak çalışma yaşamına başlamış olan vatandaşlarda 3600 prim şartı aranmakta. Bu prim ödem​​​​​​​esini yapan vatandaşlar kısmı yaşlar ile birlikte emekli olabilecekler. Eğer belirlenen miktarın altında prim ve yaş şartları bulunması durumunda da toplu para alabilecek.

616x321-sahte-para-operasyonu-gozaltilar-var-1604759382610-001.jpg​​​​​​​

Kriterlerin Karşılanması Gerekmekte

Bazı yurttaşların emekli olabilmesi için şartları yerine getirmiş olsa dahi aylık olarak emekli maaşı almak yerine paralarını SGK’dan toplu olarak almak istemekte. Fakat böyle bir durumun söz konusu olmadığını hatırlatmakta fayda var. Prim borcu eksik olmak ve yaş ile sigortalı çalışma şartlarının yerine getirilmesi tek prim eksiği olmasıyla aranmakta. Bu 3 şartı tamamlayan kişiler başvuru yapsalar dahi ödeme alamayacak.

2764297-600x314.jpg​​​​​​​

Hangi Prim Borçları Ödenecek?

Hangi prim borçlarının ödeneceğine dair araştırmalar oldukça sıklaştı. Bu durum için şunlar söylenebilir:

  • Önceki SSK’lılar (4A) için 2008 yılından daha öncesinde ödenen hem işçi olarak hem de işveren primi,
  • 2008 yılından daha sonra ise sadece işçi primleri geri ödemeleri,
  • Bağkur’lular (4B) için tarih ayrımı olmadan bugüne kadar ödenen tüm primler için ödeme sağlanır

Prim ödemelerinin sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olma şartı aranmakta. Sağlık için ödenmiş olan prim ödemeleri, askerlik ve doğum borçlanması gibi ödemelerin geri verilmediğini hatırlatmakta fayda var.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.