Sgk ve İşkur binlerce lira veriyor! Yarın Almayan Çok Üzülür!

Sgk ve İşkur binlerce lira veriyor! Yarın Almayan Çok Üzülür!

İŞKUR ve SGK işletmelere verdiği desteklere 2021 yılında da devam ediyor. İşletmelere verdiği destekler arasında iş kurma desteklerinin yanı sıra diğer destekler ile alınabilecek karşılıksız ve geri ödemesiz desteklerin başvuru koşulları en çok

İŞKUR ve SGK işletmelere verdiği desteklere 2021 yılında da devam ediyor. İşletmelere verdiği destekler arasında iş kurma desteklerinin yanı sıra diğer destekler ile alınabilecek karşılıksız ve geri ödemesiz desteklerin başvuru koşulları en çok araştırılan konulardan biri olmaya devam ediyor. İŞKUR ve SGK üzerinden verdiği destekler arasında çalışan annelere yapılan doğum parası bulunuyor. Doğum parasının doğum yardımından farklı olduğunu belirtelim. Doğum yapan bir SGK’lı annenin ya da çalışan bir babanın çalışmayan eşi için süt parası desteği de bulunuyor. Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Annelere İŞKUR ve SGK Desteği

screenshot-16.jpg

Annelere İŞKUR ve SGK tarafından son zamanlarda çeşitli alanlarda destek verilmeye devam ediyor. Çalışan ya da çalışmayan annelere belirli programlara katılıp 9.214TL destek almanız mümkün. Anneler bu destek nasıl yararlanabiliyor? Başvurular nereden ve nasıl yapılıyor sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Emzirme ödeneği bir diğer adıyla süt parası desteği 4A ve 4B sigortalılık statüsüne sahip çalışan annelere verilen sosyal bir haktır. Memur olan 4C sigortasına mensup aileler süt parası desteği bağlı oldukları devlet kurumu üzerinden yapılır.

Doğum Parası Yardımı

Doğum parası yardımı annenin çalışma durumuna bakılmaksızın tüm T.C vatandaşı olan kadınlara doğum yapmaları halinde bulunur. Tek seferlik ve geri ödemesiz olarak yapılan yardım dâhilinde annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre yapılır. Doğum yardımı alacak olan anne ya da babanın T.C vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması gerekiyor.

screenshot-18.jpg

Doğan çocuğun kimliği çıkarıldıktan sonra Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri üzerinden başvuruların yapılması gerekiyor. Annenin aynı anda birden fazla çocuk sahibi olursa, ikiz bebekler için 300TL ve ikincisi ise 400TL olmak üzere 700TL,Üçüz bebeklerin ilki için 300TL,ikincisi ise 400TL ve üçüncüsü için 600TL olmak üzere 1300TL yardım alabiliyor. Başvurudan sonra doğum yardım parası PTT’ye doğrudan annenin adı ve soyadı üzerine yatırılır ve yardımı ancak annenin kendisi çekebilir.

 SGK’lı olarak çalışan annelerin doğum parasını doğum için izne ayrıldığı andan itibaren yatırılmasını takip etmesi gerekir. Doğum parası yardımı ve doğum parası aynı değildir.