SGK Vatandaşına 1831 TL veriyor ! Başvuru yapan alıyor ! Emeklilik tarihte bir değişiklik olacak mı ?

SGK Vatandaşına 1831 TL veriyor ! Başvuru yapan alıyor ! Emeklilik tarihte bir değişiklik olacak mı ?

Bütün çalışanları çok yakından ilgilendiren bir konu. SGK, bildiğiniz üzere doğum yapan çalışanlarına doğum öncesi ve sonrası adına iş görememe ödeneği sağlıyor.

Bütün çalışanları çok yakından ilgilendiren bir konu. SGK, bildiğiniz üzere doğum yapan çalışanlarına doğum öncesi ve sonrası adına iş görememe ödeneği sağlıyor. Bu ödeneğin alınması taktirde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. Son 12 ay içerisinde ödenmiş olması gereken 3 ay prim bulunmaktadır. Elbette bu ödeme yapmış olduğu 3 aylık kazanca göre baz alınıyor.

DOĞUM PARASI VE ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ ALMAK MÜMKÜN MÜ ?

Hamile olduğum için virüs bahanesiyle iş yerim ücretsiz izine ayırabilir mi ? Bu durumda izin ödeneği almam mümkün mü ? Doğum parası ve annelik izni doğrultusunda bu paraya hak sahip olabilir miyim?

Yazılı kanunumuza göre iş veren, vatandaşımızı ücretsiz izine çıkarma hakkına sahip. Yazılı olan bu kanunda hiçbir şekilde kriter belirtilmemiş olduğu görünüyor. Bu durumu fırsat bilen iş verenler kendi keyiflerine göre çalışanı ücretsiz izine ayırabiliyor. Bu duruma maruz kalan çalışanlarımız ise doktor kontrolüne gidip çalışabileceğine dair bir rapor alıp çalışmakta olduğu iş yerine verebilir.

Her ne şekilde ücretsiz izine ayrılırsanız ayrılın ücret desteği alacaksınız. Şu an ki verilen destek 1168 TL dir. Yalnız önümüzde ki günlerde asgari ücrete göre hesaplanacak olan ödenek tahminler doğrultusunda 1420 TL’ye yükseleceği bekleniyor.

screenshot-3-001.png

EMEKLİ OLMA DURUMU ZAMMI ERTELEYECEK Mİ ?

Çalışmakta olduğum iş yerim yatırmış olduğu sigorta primine istinaden kafa da soru işaretleri bırakıyor. İş yerine ben 30 gün izinsiz çalışıyorum ve üstelik siz yalnızca 10 günlük sigorta primimi yatırıyorsunuz sorusuna. İş veren biz senin 10 günlük primini yatırıyoruz ama kalan 20 günü devlet yatırıyor şeklinde cevap verir. Bu durum da benim emeklilik zamanımı etkileyecek mi sorusuna ise hayır diyerek cevap verir. Bu almış olduğum bilgiler doğru mu ?

Çalışma süresi hafta bazında 3’te 1 oranla azaltılmaktadır, ve ya çalışma durdurulur. İş veren çalışılan her günün primini yatırmak ve ücretini ödemek ile yükümlüdür. Çalışmamakta olan günler adına ise işsizlik fonundan faydalanır ve bunu genel sağlık sigortası primi karşılamaktadır.

İŞVEREN, ÇALIŞANINI İSTİFA ETMİŞ GİBİ GÖSTEREBİLİR Mİ ?

İstifa etmediğim halde işveren benim istifamı nasıl verebilir ? İşten çıkarma yasağı Mart ayına kadar devam etmek değil midir ?

İşverenler gerekli olan tazminatlardan kurtulabilmek adına istifa etmiş gibi gösteriyor. Boş kağıt imzalayıp verildiyse bu durumu değerlendirmektedirler. Siz işçilerimizin yaması gereken ise kötü niyetinden dolay işverene dava açma hakkına sahipsiniz. İşe iadeniz ve hatta evrakta sahtecilik adında dava açmanız mümkündür.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.