SGK Hizmet Dökümünüzde Bu Harf Olanlar Dikkat! Sigortanız ve Emekliliğiniz Yanabilir!

SGK Hizmet Dökümünüzde Bu Harf Olanlar Dikkat! Sigortanız ve Emekliliğiniz Yanabilir!

E-devlet üzerinden SGK hizmet dökümünüzü kontrol ettiğiniz esnada bazı harfler gözünüze çarpıyorsa bu harfleri ciddiye alın.

İşe girilen ilk tarihe göre emeklilik için gereken prim sayısı belli olmaktadır. SGK hizmet dökümüne de e-devlet üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. Sigortanın yatıp yatmadığı, primlerin ödenip ödenmediği gibi her şey direkt olarak ortaya çıkıyor. Bu dökümleri incelerken karşınıza bazı harfler çıkabilir bu harflere dikkat edilmesi son derece önemli.

turkishlira-001.jpg

SGK Kodlama Yapıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigorta bildiriminin önüne geçmek için iş yerlerine bazı kriterlere göre sınıflandırıyor. İş yerleri kontrollü, sahte ve şüpheli olarak ayrılmaktadır. Bu tanımlar K (kontrollü iş yeri), S (sahte iş yeri) ve Ş (şüpheli iş yeri) harfleri ile kodlanmaktadır. Bu harfler neyi temsil ediyor?

Ş Kodlu İş Yeri İçin İnceleme Gerçekleştirilir

Eğer hizmet dökümünüzde Ş harfini görüyorsanız, sizi sigortalı çalışanı olarak gösteren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu anlamına gelmektedir. Bu iş yerinde denetim ve inceleme yapılacaktır. Herhangi bir iş yerine ‘Ş’ kodunun konulması durumunda bu iş yeri denetim sürecine girer. Denetimde, iş yerinden sahte sigortalı bildirimi olup olmadığını tespit etmek için yapılır, denetim sonucunda sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilirse, iş yerinin kodu ‘S’ (sahte iş yeri) olarak değiştirilir. Bu iş yerinden gerçekleştirilen sahte hizmet bildirimleri de iptal edilir.

Denetim sonunda herhangi bir sorun olmadığı tespit edilirse de iş yerinin ‘Ş’ (şüpheli iş yeri) kodu kaldırılır, tüm hizmet bildirimleri geçerli olarak kabul edilir. Denetim ne kadar sürede sonuçlanacağı iş yerine göre değişiklik göstermektedir, bundan dolayı kesin bir şey söylenemez. Denetim sona ermeden bu iş yerinde çalışanlar emekliliğe başvurabilir, aylık da alabilirler.

Maaşları Kesilebilir

Lakin denetim sonucunda bildirilen hizmetler eğer sahteyse ve hizmet bildirimleri iptal edilince emekliliğini kaybedenlerin aylıkları kesilir, daha öncesinde ödenmiş olan aylıklar da geri istenir. ‘Ş’ harfi ile gösterilen iş yerinden adınıza yapılan hizmet bildirimleri fiili çalışmanıza dayanıyorsa, problem edilecek bir durum yoktur.

download-21.jpg

Bunları Yapmayın

Eğer hizmet dökümünüzde ilgili harflerden birisini gördüyseniz hemen paniğe kapılmayın, en yakın SGK’ya giderek inceleme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Başınızı derde sokmamak için şu konulardan uzak durun:

-Herhangi bir iş yerinde fiili olarak çalışamadan kendinizi veya bir yakınınızı orada asla sigortalı olarak göstermeyin. Sigorta için fiili çalışmanın şart olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

-Eğer iş yeri sahibiyseniz fiili olarak çalışmayan hiç kimseye sigorta yapmayın. Sahte sigorta tespit edildiğinde primler silinecek ayrıca iş yer sahibi de ceza alacaktır.

-Sizi sigortalı yapmak vaadiyle piyasada dolaşan insanlara inanmayın, dolandırıcılık kurbanı olmayın. SGK hizmet dökümünüzü sık sık kontrol edin.