SGK Haricinde Sosyal Yardım Veren Kurumlar Açıklandı..! Herkes Başvuru Yapabilir..!

SGK Haricinde Sosyal Yardım Veren Kurumlar Açıklandı..! Herkes Başvuru Yapabilir..!

Kış aylarının gelmesiyle vatandaşların faturalarında artışlar yaşandı yakıt sıkıntısı ortaya çıkmaya başladı… Ödeme zorluğu yaşayan kişiler yapılan sosyal yardımları araştırmaya başladılar.

 

Kış aylarının gelmesiyle vatandaşların faturalarında artışlar yaşandı yakıt sıkıntısı ortaya çıkmaya başladı… Ödeme zorluğu yaşayan kişiler yapılan sosyal yardımları araştırmaya başladılar. SGK’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı sosyal yardımlar bulunuyor bunlar; fatura yardımları(elektrik, su, doğalgaz vb), gıda, yakıt nakit ve eşya yardımlarıdır.

Kış aylarının gelmesi ve covid-19 salgınının ekonomik anlamda zor günlere getirmesiyle vatandaşların faturalarında yaşanan; yakıt, elektrik, su gibi artışlar ekonomik olarak zorlamaya başladı. Bunun üzerine zor günler geçiren çareyi sosyal yardımları araştırmakta buldu. Çalışmıyor, yardıma muhtaç, engelli ve yaşlı vatandaş için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabiliyorsunuz.

Devletin desteği ile sunulan fatura yardımları;

Yakacak yardımı; bu yardımların en başında yakacak yani kömür yardımı gelmektedir.  Doğal gaz kullanmayan kişiler için devlet senelik 500 kg kömür yardımı yapmaktadır. Bunun için bakılan en önemli kriter hane halkı gelir tutarıdır.

Elektrik yardımı; maddi durumu kötü olan ve sosyal yardım alan bireyler için yine hane halkı sayısına göre elektrik faturası desteği sunulmaktadır. 2 kişi için 53 TL sayı artıkça artmakta ve en fazla 106 TL yardım yapılmaktadır.

Vakıflar genel müdürlükleri gıda yardımı;

Kurum belirttiği koşulları sağlayan vatandaşlara kuru gıda yardımında bulunmaktadır. 81 ilde şubesi bulunmaktadır. Herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise aylık asgari ücretden az gelir alanlar ve 65 yaş üstü kişiler, kimsesiz yardıma muhtaç kişiler.

screenshot-8.jpg

Gıda yardımını hangi kurumlar yapıyor?

-              İl ve ilçe belediyeleri

-              Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

-              İlçe kaymakamlıkları

 

Birçok Kurum Destek Veriyor

Ödeme zorluğu bulunmakta olan vatandaşlar yapılan sosyal yardımları yoğun bir şekilde araştırmaya başladı. SGK’nın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının ve Vakıflar Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu sosyal yardımlar büyük bir hızla artış gösteriyor. İhtiyacı olan vatandaşlar tespit edilerek ödemeleri zamanında sağlanıyor. Bu ödemeler; fatura yardımları(elektrik, su, doğalgaz vb), gıda, yakıt nakit ve eşya yardımlarıdır. Vatandaşların direk olarak kurumlara başvuruları neticesinde değerlendirmeye alınmaktadır.

Yardım Kesin Alınır mı?

Yardıma başvuru hakkı her vatandaş da bulunmaktadır. Fakat genel olarak yanlış bilinen bir durum bulunmaktadır. bu yardımın kesinlikle alınacağı gibi bir durum söz konusu değildir. İlgili kurumlara başvurunun yapılmasıyla birlikte değerlendirme süreci başlamaktadır. Burada ki maksat gerçekten bu yardıma ihtiyacı bulunmakta olan vatandaşların tespit edilmesidir. Değerlendirmenin olumlu olması durumunda verilen iletişim bilgilerinden sizlere ulaşım sağlanacaktır.

İl ve ilçe belediyeleri, Valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. İlçe kaymakamlıkları gibi noktalardan talep edilen yardım ile ilgili istenilen belgeler ile birlikte dilekçe doldurulması gerekmektedir. Dilekçe ile birlikte başvurusu alınan vatandaş beklemeye geçer. Ekonomik durum analizinin yapılması ardından uygun bulunmayan vatandaşlara bu ödeme yapılmaz. Belirli bir sürenin arkasından yeniden başvuru yapma hakkınız da bulunmaktadır. Ayrıca verilmiş olan yardıma uygun olmadığı daha sonradan anlaşılan vatandaşların da ödemeleri kesilebilmektedir. Değerlendirme eğer yardım sürekli olarak yapılmaktaysa her an yapılmaktadır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.