SGK’ dan yeni emekli olacakların yüzünü güldürecek açıklama geldi

SGK’ dan yeni emekli olacakların yüzünü güldürecek açıklama geldi

Nakit sıkıntısı çeken emekliler için faizsiz kredi fırsatı sunuluyor. Milyonlarca yeni emekli olacak kişileri ve emeklileri nakit sıkıntısından kurtaracak önemli bir sistem. Emekli maaşı için yeni başvuru yapanlar bu süreçte aksaklık yaşayanların yararlan

Nakit sıkıntısı çeken emekliler için faizsiz kredi fırsatı sunuluyor. Milyonlarca yeni emekli olacak kişileri ve emeklileri nakit sıkıntısından kurtaracak önemli bir sistem. Emekli maaşı için yeni başvuru yapanlar bu süreçte aksaklık yaşayanların yararlanabileceği kredi ve nakit avans sistemi vatandaşlar tarafından kullanılması bekleniyor. SGK, SSK ve Bağ-kur emeklileri faiz ödemesi olmadan maaşlarının 10 katına kadar ve 3 aylık maaşları kadar avans kullanma fırsatı verileceği açıklandı…

screenshot-28-001.jpg

 SGK tarafından sistemin hayata geçirilmesi ile emeklilik sürecinde ve emekli olanlar nakit sıkıntısı yaşamaları durumunda SGK’ ya başvuru yaparak maaşlarının 3 katına kadar avans kullanabilecekler. Örneğin SGK'dan 1500 lira emekli maaşı alan bir birey toplamda 4500 liraya kadar avans kullanabilecek. Avans ödemesi maaşından eşit taksitlerle ve faizsiz olarak alınacaktır.

 SGK tarafından emeklilere gelen avans müjdesi

screenshot-26.jpg

Emekli maaşlarının başlama sürecini bekleyen vatandaşların yaşamış oldukları aksaklık durumunda SGK'ya dilekçe ile başvurup isterlerse maaşlarının 10 katına kadar kredi, isterlerse 3 aylık avans kullanma fırsatını elde ediyorlar. Yeni emekli olacak bireylerin aylık bağlama işlemleri gecikirse devreye nakit avans sistemi girmektedir. Bu uygulama emeklilik için başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra 90 gün içinde maaşları bağlanmayan bütün emeklileri kapsamaktadır. 90 gün içinde maaşı bağlanmayan emekliye 3 maaş avans fırsatı verilmektedir. Emeklilerin aylık maaş tutarlarının 3 katına kadar olacaktır.

screenshot-27.jpg

Bu yıl başvuru yapan emekli bir birey en yüksek emekli maaşı üzerinden 6.062 liraya kadar avans kullanabiliyor. Ayrıca bu durumun hali hazırda emekli olan vatandaşlar için de getirilmesi beklenmektedir.  Emekliler bu fırsatları kendilerine de getirilmesini talep ediyorlar. Tüm emeklileri bu durumun kapsaması için çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda maddi anlamda zorluk çeken vatandaşlar için SGK kapsamında başvuru yapacak kişilerin maaşlarının 3 katına kadar avans alacakları açıklandı. Ayrıca maaşlarının 10 katına kadar da kredi kullanma fırsatı verilmektedir.

Emeklilik için bütün şartları taşıyan bireyler (yaş, gün, prim ödemesi vb) SGK’ ya emeklilik için başvuru yapmasında durumunda başvuruları değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme 90 günü geçmesi durumunda emeklilerin ekonomik olarak zorluk çekmemesi için SGK tarafından düzenlenen maaşının 3 katına kadar avans ve maaşının 10 katına kadar faizsiz kredi imkanı sunuluyor. Bunlardan yararlanabilecek bireyler başvurularının 90 günü geçmesi ile birlikte vermiş oldukları dilekçe ile SGK’ dan avans ve kredi imkanından yararlanabiliyor ve ödemelerini maaşlarından düzenli ve eşit taksitli olarak ödeme imkanını yakalıyorlar.