SGK Aylık 2200 TL Verecek! Sadece T.C. Kimlik Numarası Gerekiyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelen açıklamada, açıklamada emekli vatandaşların 2200 TL emekli maaşı alacağı belirtildi. Başvurular T.C. kimlik numarası ile gerçekleştirilebiliyor.

Koronavirüs salgınından dolayı vatandaşlar maddi anlamda oldukça zorluk çekiyor. Devlette zorda olan vatandaşlarına yardım eli uzatabilmek için sürekli yeni yardımlar hayata geçiriyor. Devletin vatandaşlar için hayata geçirmiş olduğu yardımlar hakkında detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

31547b40-1cb9-4d27-a618-6012bcca49ed.jpg

Ev Hizmetinde Çalışanlar

Bakıcı veya gündelikçi olarak herhangi bir yere 10 günden az gidenler için meslek hastalığı ve iş kazası için günlük 1.96 TL üzerinden prim ödenmektedir. Bu işçiler için 9 günün sonunda toplam 17.64 TL prim ücreti ödenmiş olacaktır. 10 ve üzerinde çalışanlar içinse durum biraz değişmektedir, bu kişiler primlerini kendi yatırabiliyorlar. 2020 yılı içinde aylık prim ücreti 956 TL olarak belirlenmişti.

27 Gün Primi

Orman işçileri, şoförler ve sanatçıları sigorta primlerini kendilerini yatırmaktadır. Bu meslek gruplarında çalışanlar için 27 günlük prim ödemesi yapılmaktadır. 27 gün prim ödemesi yapan kişi 30 gün ödemesi yapmış olarak kabul edilmektedir. Orman işçilerinin prim tutarı 900 TL düzeyindeyken, bu miktar sanatçılar ve şoförler için 850 TL seviyesindedir.

İşsizlik Maaşı

Özellikle koronavirüs salgını ile birçok vatandaş işini ve iş yerini kaybetti. Bu vatandaşlar hayatlarını idame ettirebilmek için devletin sunmuş olduğu yardımlardan faydalanmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de işsizlik maaşıdır. Ancak işsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda kendi isteği veya kusuru haricinde işsiz kalan ve iş akdi sona ermeden önceki 3 yıl içinde en az 600 prim günü ödemesi bulunan vatandaşlar, iş akdi feshedildikten sonra 30 gün içinde herhangi bir İŞKUR birimine şahsi başvuru yapabilir. Başvurular elektronik kanallar üzerinde de gerçekleştirilmektedir. Gerekli şartları karşılayan vatandaşlara işsizlik maaşı bağlanmaktadır. 2021 yılında en düşük işsizlik maaşının 1.420 TL olacağı açıklamıştı. Bu yardımla vatandaşların yaşam için gerekli olan temel gıda malzemelerine ulaşımının kolaylaştırılması hedeflenmektedir.

Aile ve Çocuk Zammı

Yeni yılın gelmesi ile birlikte zamlanan bir diğer kalem de aile ve çocuk zammı oldu. 2021 yılında eşi çalışmayan, 6 yaşından daha küçük çocuğu ve iki çocuğu bulunan bir memurun maaşı 480 TL seviyesinde artış göstermiş oldu. Çocuk yardımı içinse 6 yaş üzerindeki çocuklara 36.52 TL, 0-6 yaş arasındaki çocuklara ise 73.6 TL ödeme yapılacağı ifade edildi. Başvurular internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

11907495-1200x824.jpg

Cenaze Yardımı

Devletin vermiş olduğu yardımlardan bir tanesi de cenaze yardımıdır. Cenaze yardımı alınabilmesi için vefat eden kişinin vefat etmeden önceki 360 günlük süre boyunca sigorta priminin yatırılmış olması gerekiyor. Ayrıca hayatını kaybeden kişinin vefat ettiği gün de sigortaya bağlı olması gerekmektedir. 2021 yılı için cenaze yardımlarının 800 TL’ye yükseltildiği açıklandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıları’na başvurularak cenaze yardımı alınabilmektedir.