Salgın Bu Piyasayı Canlandırdı Günlük 7 bin Liraya Kapış Kapış Gidiyor

Koronavirüs salgını kişilerin tatil anlayışı üzerinde değişiklikler oluşturdu. Salgın sebebiyle kalabalık ortamlara girmek istemeyen tatilciler, tatilleri için havuzlu villalar ve yat gibi kişiye özel tatillere yönelirken bu tür rezervasyon doluluk oranla

Koronavirüs salgını kişilerin tatil anlayışı üzerinde değişiklikler oluşturdu. Salgın sebebiyle kalabalık ortamlara girmek istemeyen tatilciler, tatilleri için havuzlu villalar ve yat gibi kişiye özel tatillere yönelirken bu tür rezervasyon doluluk oranları yüzde altmışlara ulaştı ve yaz sürecinin gelmesi ile %100 artması da beklenmektedir. Bu sektörde hizmet veren Yusuf Temrel koronavirüs salgını ile birlikte insanların tatil anlayışının değiştiğini açıkladı.

screenshot-29.jpg

Yeni tatil anlayışındaki trend’ in ise villa, yat kiralama olduğunu belirterek otel gibi kalabalık mekanlara insanların girmek istemediğini bildirdi. Ayrıca villa. Havuz, güneşlenme teras gibi tüm alanların kendilerine ait olduğunu tek bir odada sıkışıp kalmadıklarını bu şekilde de riskinin daha az olduğunu belirtti. Daha sağlıklı tatil imkanı için bütün imkanların ve tedbirlerin alındığını da vurguladı. Geçtiğimiz yaz hiç vakasız güvenlikli bir tatil dönemi geçirdiklerini dile getirdi. Villaların temizliğinin dezenfektan işlemlerinin havuz bakımı gibi işlemlerin bilim kurulu üyelerinin tavsiyelerine göre düzenlediklerini belirtti.

Piyasa canlandı

screenshot-27.jpg

Villalara uzun süre etkisini devam ettiren dezenfektanlar eklediklerini de belirtti. Çalışma arkadaşlarına eğitimlerin verildiği konaklama yapacak misafirlerin hayat eve sığar uygulaması ile kimlik bilgilerinin kontrol edildiğini açıkladı. Yusuf Temrel covid-19 sebebiyle uzak ve güvenli tatil kategorisinde ilk sırayı villaların aldığı ve taleplerin her geçen gün yoğunlaştığını belirtti. Özellikle Kalkan bölgesinde %50 arttığını ifade etti.

Geçtiğimiz senelere göre rezervasyonları yüzde 60 oranında doluluğa ulaştığını yurtdışı rezervasyonların tam olarak başlamamasına rağmen yerli turistlerin yoğun talebi ile karşılaşıldığını vurguladı. Lüks villalar da günlük tatilin ücreti 1100 lira ile 7 bin lira arasında değişmektedir. Kiralamalar ise en az 5 geceden başlıyor. Haftada yaklaşık 8 bin lira ile 50 bin lira arasında ücretler farklılık gösteriyor. Yat rezervasyonlarında ise aynı doluluk şimdiden meydana gelmektedir. Geçen yıla oranla yat rezervasyonlarında ki dolulukta %30 artış meydana gelmiştir. Yat kiralama fiyatları ise 30 bin lira ile 120 bin lira arasında değişiklik göstermektedir.

screenshot-28.jpg

Salgınla birlikte herkesten uzak izole edilmiş tatilin markası haline gelen Kalkan, Üzümlü, Bezirgan, Sarı Belen bölgelerinde yoğun ilgi olduğunu belirtti. Kalkan nüfusunun yaklaşık olarak 3.614 olduğunu yaz aylarında ise 20, 25 bine kadar özellikle tatil süreçlerinde ve bayram tatili gibi uzun soluklu tatil süreçlerinde rezervasyon yapılmadığı durumda yer bulmak imkansız hale geldiğini de açıkladı. Ayrıca villalar sağlık turizmine katkı sağladığını belirterek Kalkan ve Fethiye bölgesinde villa konseptinin çok tutmuş olduğunu kışın dahi yüzde altmış oranında doluluk yaşandığını belirtti.