Rusya’nın Türkiye’ye Uçuşları Kısıtlamasının Faturası Çok Ağır Oldu!

Rusya’nın Türkiye’ye Uçuşları Kısıtlamasının Faturası Çok Ağır Oldu!

Ülkemizde devam eden koronavirüs salgını birçok sektörü olduğu gibi turizmi de çok ciddi bir şekilde etkilemiş durumda. Son olarak Rusya Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararı aldığını açıklamıştı.

Türkiye’de son dönemde artış gösteren vakalardan dolayı Rusya’dan Türkiye’ye yönelik uçuş kısıtlaması kararı alındı, bu karar binlerce Rus turisti doğrudan etkiledi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, alınana kararla birlikte 500 binden fazla turistin uygulamadan etkileneceğini, bu turistlerin rezervasyonlarının tutarının ise 350 milyon eurodan fazla olduğunu ifade etti.

turist3-iha1-12001856-16-9-1618222075-880x495.jpg

Rusya’dan Önlem Açıklaması

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova, karardan dolayı oluşabilecek olan zararları karşı önlem paketi hazırlandığını belirtti.

“Bu kısıtlamanın hem insanları hem de devletleri kötü bir şekilde etkileme ihtimali olduğunu biliyoruz. Kısıtlamadan dolayı doğabilecek zararları minimum seviyeye indirmek için yeni önlem paketleri hazırlıyoruz. Tüm bunlara ek olarak işletmelere ve turistlere yönelik sorumluluklarımızı yerine getireceğiz” dedi.

Rusya’nın Güney Bölgelerinde Hareketlilik

Kısıtlama kararı sonrasında Rusya’nın güneyinde yer alan Adler, Soçi, Gelencik gibi turistik kentlerde rezervasyon sayısının giderek arttığı ifade edildi. Türkiye’de rezervasyonu olan ancak iptal etmek zorunda kalanların misafir edilebileceği de belirtildi.

Havayolu Şirketinden Açıklama

Rusya’nın en büyük havayolu şirketi olan Aeroflot, kısıtlama kararıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Mağduriyetin önüne geçmek için ek sefer sayısının artırılacağını, ayrıca 15 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’ye uçak bileti olanlara biletlerini iptal etmek hakkı veya ileri bir tarihe erteleme hakkı verileceği ifade edildi.

3389872.jpg