Ramazan Ayında Tam Kapanma Mı Geliyor?

Ramazan Ayında Tam Kapanma Mı Geliyor?

Türkiye’de normalleşme adımları sonrasında artan vakalardan sonra tam kapanma iddiaları devam ediyor. Ülkemizde salgının hızının düşürülmesi için Ramazan ayını kapsayan 21 günlük tam kapanmanın uygulanabileceği iddia ediliyor.

Tam kapanma iddialarıyla ilgili olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, dikkat çeken açıklamalarda bulundu, olası bir tam kapanmanın esnaf ve vatandaşlar için oldukça zorlu olacağını belirtti. Herkesin maske ve mesafe kurallarına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

2872701-810x458.jpg

Vaka sayılarının 50 bini geçmesi sonrasında virüsün hızını yavaşlatmak ve vaka sayısını düşürmek için Ramazan ayında tam kapanma ilan edilmesine yönelik beklenti devam ediyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Ünivertesi’nden Prof. Dr. Oğuz Uzun, tam kapanmanın uygulanması gerektiğini dile getirdi. Vakaların yalnızca Samsun’da değil, tüm Türkiye’de çok ciddi bir şekilde artış gösterdiğini, bundan dolayı tam kapanmanın artık bir gereklilik olduğunu ifade etti. Hastalanan vatandaşların tedavi süreçlerinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirten Prof. Dr. Uzun, salgınla başa çıkmak için mutlaka hasta sayısının azaltılması gerektiğinin altını çizdi.

“İnsanların hasta olmasının önüne geçilmesi gerekiyor. İzolasyona insanların riayet etmediği görülüyor, karantinada olması gereken insanlar dışarıda geziyor ve virüsü yaymaya devam ediyor” dedi.

Prof. Dr. Uzun, tam kapanmanın ülke çapında artık bir zorunluluk haline geldiğini, eğer ülke için uygulanamıyorsa en azından Samsun’da uygulanması gerektiğini dile getirdi.

haftalik-koronavirus-raporunda-kritik-istanbul-detayi-796868-5.jpg

Turizmciler Derneği Başkanı Faruk Elmalı’da son dönemde artan vaka sayılarından dolayı oldukça kaygılı olduğunu belirtti. Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu, artan vaka sayılarının turizmi olumsuz yönde etkileyeceğini dile getirdi. Salgını kontrol altına almak için yeni kısıtlamaların ilan edilmesinin mümkün hale geldiğini sözlerine ekledi.