PTT ve ATM’den Başvuru Yapanlara 1300 TL!

PTT ve ATM’den Başvuru Yapanlara 1300 TL!

Devlet annelere destek için çocuk parası ödüyor. PTT ve ATM’den başvuru yapanların hesabına devlet anında 1300 TL ödemeyi hesaplarına yatırıyor. 2015 yılı Mayıs ayından itibaren sağlanan anne destekleri birçok alanda uygulanmaya devam ediyor.

Devlet annelere destek  için çocuk parası ödüyor. PTT ve ATM’den başvuru yapanların hesabına devlet anında 1300 TL ödemeyi hesaplarına yatırıyor. 2015 yılı Mayıs ayından itibaren sağlanan anne destekleri birçok alanda uygulanmaya devam ediyor. Bu alanlar, çocuk parası, küçük yaşta çocuklara yönelik bakıcı parası, süt parası, doğum parası, doğum izni ödemesi gibi yardımlar bu alanların bir kısmını oluşturuyor.  Devlet tarafından sağlanan desteklerden biri de çocuk parasıdır.

screenshot-6-002.jpg

Devlet çocuk sahibi olmaya hazırlanan ailelere hem tek seferlik hem de ilerleyen dönemlerde çocuk parası ödemesi yapıyor. Çocuk parası ödemesi Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için yapılan bu ödemeden yararlanma şartları nelerdir? 1. Çocuk,2ve 3. Çocuk ödemeleri ne kadar oluyor? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Anneye Ödenecek Ödeme Tutarları

screenshot-8-001.jpg

Devlet çocuk parası ödemelerinde esas aldığı tarih Mayıs 2015 olarak karşımıza çıkıyor. Devlet Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için ödeme yaparken, yaptığı ödemeler bu tarihten doğan her çocuk için değişiyor.

Ödeme Tutarları:

  • Mayıs 2015’ten sonra ilk defa çocuk sahibi olan annelere 300TL çocuk parası ödeniyor.
  • Mayıs 2015’ten sonra kinci defa anne olanlara ise çocuk parası olarak 400 TL ödeniyor.
  • Bu tarihten sonra 3 veya daha fazla çocuk sahibi olan annelere çocuk parası olarak 600TL ödeniyor.

Çocuk Parası Ödeme Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

screenshot-7-001.jpg

Devletin annelere yaptığı yardımlardan biri olan çocuk parası başvurularının nasıl ve nereden yapıldığı en çok merak edilen konulardan biri olmaya devam ediyor. Çocuk parası ödemesi almak isteyen vatandaşlar başvurularını, çocukların kimliğini çıkarırken yapabilir.

Eğer çocuğun kimliği çıkarılırken başvuru yapmayanlar daha sonra kaymakamlıklar üzerinden de yapabilir.  Bunun yanı sıra diğer devlet yardım desteği olan doğum yardımından yararlanıp yararlanamayacaklarını öğrenmek isteyen vatandaşlar doğum yardımı sorgulamasını e- devlet üzerinden yapabilir. Doğum parası ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar “183 “ ve “144” numaralı çağrı merkezini arayabilir. Doğum yardımı ödemeleri başvuruyu takip eden ay içinde PTT’ye yatırılmaktadır. Hak sahibi buradan desteği alabilir.