Papara Kart Nedir?

Papara kart son zamanlarda popülerliğini arttırmış olan bir fiziksel kart türüdür.

Her ne kadar ilk zamanlarda sanal olarak hayatımıza girmiş olsa da şuan da pek çok fiziksel modeli bulunmakta. Kart denildiği zaman akıllara genelde fazla harcamalar ve önüne geçilemeyen borçlar gelir. Ancak Papara bu konudan oldukça uzaktır. Peki, Papara kart nedir?

Papara kart bir ön ödemeli sistemin fiziksel kartıdır. Öyle ki bu sistemde hesabınızda para olmadığı zamanlarda harcama yapma imkânınız bulunmamakta. Hesabınızın içerisinde para olması durumda harcamalarda bulunabilirsiniz.

Papara kartlar tüm dünyada kullanılabilir durumdadırlar. Mastercard geçerli her alanda kullanabileceğiniz kartlar 7/24 Para transferine de izin vererek para konusunda farklı adımlar atmış durumdadır.

 • Papara Black Kart
 • Papara Lite Kart
 • Papara Edu Kart
 • Papara Sanal Kart

Olmak üzere dört farklı kart modeli de bulunmakta. Bu kart modellerinin her biri farklı şartlar sonrasında verilmektedir.

Papara Kart Nasıl Kullanılır?

Papara kart nasıl kullanılır? Papara kart kullanımı normal kartlardan farklı değildir. Para gönderme ve alma konusunda farklılıklar olsa da kullanım açısından en güvenli kart modellerinden biridir.

Papara kart kullanımına başlamadan önce Papara sistemine kayıt olmanız gerekmekte. Papara sistemine kayıt işlemi sırasında girmeniz gereken kişisel bilgilerin doğru olmasına özen göstermelisiniz. 16 Yaşından büyük herkes bu kart sistemine üye olabilir ve fiziksel kart alımı başvurusunda bulunabilir.

Papara kart üyeliğinden sonra hesabınızı doğrulamanız gerekmekte. Hesabınızı doğrulama işleminden sonra ister sanal kartlar ile isterseniz fiziksel kartlar ile kullanımınıza devam edebilirsiniz. Sanal veya fiziksel kartları oluşturmak için Papara kart uygulamasının “Kartlar” bölümüne ilerlemeniz gerekmekte.

Papara kart hesabınıza para yatırabilmek için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Bu adımlar ATM üzerinden yükleme ve diğer kartınız üzerinden yükleme.

Kendi Kartından Papara Hesabına Para Yüklemek

Kendi kartından papara hesabına para yüklemek aslında oldukça basit ancak dikkat edilmesi gereken adımları bulunmakta. Öncelikle şunu anlamakta fayda var, Papara kart hesabınıza sadece başka bir Papara kart kullanıcısı para gönderebilir.

Papara kartınıza para göndermek için Ana menü de bulunan “Yatır” simgesine tıklamanız gerekiyor. Söz konusu gelecek olan ekranda kullandığınız bankayı seçmeniz gerekiyor, seçim işleminden sonra karşınıza gelecek olan ekrandaki IBAN numarasına açıklama kısmında Papara hesap numaranız yazacak şekilde transfer yapmanız gerekiyor.

Transfer işlemleri 5 – 10 dk. arasında farklılıklar ile gerçekleşecektir. Bu süre zamanında endişelenmenize gerek yoktur.

ATM Üzerinden Papara Karta Para Yüklemek

ATM üzerinden Papara karta para yüklemek aslında en basit yöntemlerden birisidir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken farklı bir konu bulunmakta.

Papara kartlara ATM üzerinden para yükleme işleminde hesaplarınızdan komisyon kesimi olma durumu bulunmakta. Bu komisyon hesabınıza para yatıracağınız bankalara göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda adım atarken son derece dikkatli olmalısınız.

Papara kartlara ATM üzerinden para yüklemek için yapmanız gereken normal bir kart kullanır gibi ATM ye kartınızı takmak olacaktır. Kartınızı taktıktan sonra gelecek şifre alanına şifrenizi gireceksiniz ve para yatırma menüsünü seçeceksiniz.

İşlemler sonrasında yatırmak istediğiniz miktarı ATM’nin para bölümüne yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Kesilecek tutar yatırılma işleminden sonra gösterilecektir. Ortalama kesilecek tutar %1,02 olacaktır.

Papara Kart Nerelerde Geçerli?

Papara kart nerelerde geçerli? Papara kart kendi sloganlarına göre “Dünyanın her yerinde geçerli ön ödemeli kart” olarak bilinmekte.

Durum gerçekten de öyle, Papara kart dünyanın her yerinde geçerli olan bir ön ödemeli kart modelidir. Mastercard alt yapısını kullanan bu sistemi Mastercard alt yapısına sahip olan her alanda kullanma imkânınız bulunmakta.

Papara Kart ücretli mi?

Papara kart ücretli mi? Papara kart kullanımında ücret ödemeniz gerek bulunmamakta. Diğer ön ödemeli kartlar gibi her ayın sonunda 2 TL ya da benzeri ücretler kesmemekte.

Kullanım sırasında ödemeniz gereken tek ücret ATM’lerden para yükleme sırasında kesilecek olan yüzdelik komisyonlardır. Bu komisyonlar da yükleme yaptığınız ATM’nin bankası tarafından kesilmektedir. Kullanım sırasında ya da kullanmadığınız zamanlarda hiçbir şekilde ücret ödemezsiniz.

Papara Kart limiti ne kadar?

Papara kart limiti ne kadar? Papara kart da diğer kartlar gibi belirli limitlere tabiidir. Bu limitler onaylı üyelikler ve onaysız üyelikler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Onaylı Papara Kart Limitleri

 • Hesapta bulundurulabilecek miktar 50.000TL
 • Hesaba girebilecek aylık tutar 50.000TL
 • ATM üzerinden para yatırma limiti Ay/2.000TL
 • ATM Para çekme limiti bulunmamakta.
 • Ayda 30 Farklı hesaptan para alma limiti.
 • Ayda 30 Farklı hesaba para gönderme limiti.
 • Ayda 750TL Harçlık alma limiti.
 • Ayda 2.000TL Harçlık gönderme limiti.

Onaysız Papara Kart Limitleri

 • Hesapta bulundurulabilecek miktar 750TL
 • Hesaba girebilecek aylık tutar 750TL
 • ATM üzerinden para yatırma limiti Ay/750TL
 • ATM Para çekme işlemine izin verilmemekte.
 • Ayda 15 Farklı hesaptan para alma limiti.
 • Ayda 15 Farklı hesaba para gönderme limiti.
 • Ayda 750TL Harçlık alma limiti.
 • Ayda 750TL Harçlık gönderme limiti.