Ocak gözleri temizleme ve parlatma yöntemleri

Ocak gözleri temizleme ve parlatma yöntemleri

Kararan ocak gözleri her evin istenmeyen detaylarından biridir. Her ev sahibi mutfağına girdiğinde ocak gözünün temiz olmasını ister. Mutfakta temizliğini güçlendirecek bilgiler ve ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ocak gözleri nasıl temizlenir? Sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Yemek pişirirken sıçrayan yağlar ve dökülen yemekler közleri oldukça kirletir. Kararan közlerin temizliği ise oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Sizlere sunacağımız ocak közü temizleme yöntemi ile evinizdeki ocak gözünü rahatlıkla temizleyebileceksiniz.

maxresdefault-1.jpg

Sabunla ocak parlatma yöntemi

İlk olarak evinizdeki sabunu rendeleyin ve derin bir kabın içerisine koyun. Sonrasında kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine dökerek ocak gözlerini içine atın Burada bir süre bekledikten  sonra durulayarak, çamaşır suyu dökerek telle sert bir şekilde ovun. Gözlerinizi duruladıktan sonra kurulayarak yerleştirebilirsiniz.

640x359.jpg

Sirkeli karışımla ocak gözü parlatma

Sirkeli karışımla ocakla gözü parlatabilirsiniz. 2 çay bardağı sirke 4 yemek limon tuzuyla birlikte demirlerin üzeri geçene kadar sürün. Beyaz sabun ve çelik tel yardımıyla ocak gözünü temizleyin. Bunları yaparak ocak gözünüzü tertemiz bir hale büründürebilirsiniz.

640x359-1.jpg

Sıcak suyla ocak gözü temizleme

Sıcak su ocak gözlerini temizlemek oldukça mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken detay ise ocak gözünüzün dengeli bir şekilde temizlemeniz. İlk olarak bir kovaya sabun, detarjan ekleyin. Sonrasında sıcak suyu kovaya ekleyin. Kovaya suyu eklemenizle birlikte karıştırın. Sonrasında ise ocak gözünüzü bununla temizleyin.