Müjde! Normalleşme süresinde de destek geliyor! Yeni Destekleri Kim Alabilecek

Müjde! Normalleşme süresinde de destek geliyor! Yeni Destekleri Kim Alabilecek

Dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgını sebebiyle çalışanlara yeni değişiklikler geldi. Sosyal güvenlik uzmanı Dilek Ete, Hem iş veren hem de çalışanlar için yenilikler geleceğinin duyurarak, işsizlik maaşında kuralların genişletildiğini ifade etti.

Dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 salgını sebebiyle çalışanlara yeni değişiklikler geldi. Sosyal güvenlik uzmanı Dilek Ete, Hem iş veren hem de çalışanlar için yenilikler geleceğinin duyurarak, işsizlik maaşında kuralların genişletildiğini ifade etti.

Sıcak Gelişme… İzmir’ de ikamet eden sosyal güvenlik uzmanı Dilek Ete, Covid- 19 salgını sebebi ile iş yapanlara bazı yeni uygulamalar geleceğini söyleyerek hem çalışanlar için hem de iş sahipleri için farklı yeni haklar getirileceğini söyledi. İşsizlik maaşında ki yönetmeliklerin içeriğinin genişletildiğini söyleyen Ete, istihdamcıların da prim ödemesi konularında farklı destekler olacağını duyurdu.

Primler devletten…

screenshot-13.jpg

Dünyayı kasıp kavuran salgın olan korona virüs, çalışma şartlarını tekrar belirtti. Geçen sene Kısa çalışma ödeneği verilmişti mart ayında. Son kez de 2021 Mart’ ın da verilecek. 2021 İŞKUR yönetmeliğinde Hem işçi hem de iş veren açısından sevindirici haber niteliği olduğunu söyleyen Dilek Ete, iş yerlerinden kendi istifalarıyla da ayrılan çalışanların işsizlik maaşından yararlanacağını söyledi.

 

Son 1 yılda çalışılan iş alanlarında çalışan işçi sayısına ek istidam vermek isteyen işverenlerin de özendirmelerinde yararlanmalarını da söyleyen Dilek Ete, İŞKUR’ da kaydı olan işsiz kalmış kişilerin çalıştırılması durumunda 18 ay süre zarfında devlet sigorta primini kendisi yatıracağını belirtti.

screenshot-11.jpg

 

“İstifa etseniz dahi işsizlik maaşını alabilirsiniz”

Çalışmalara getirilen yeniliklerle alakalı yeni sevindirici haberler vermek istediğini söyleyen Dilek Ete, “Çalışanlarımız adına İŞKUR’ dan korona virüs zamanında verilen 2 adet destek vardı. Bir tanesi Kısa Çalışma Ödeneği, bir diğeri ise ücretsiz izin nakdi parası desteği idi. KÇÖ alan çalışanlarımız da işsizlik maaşı alabilirler. Bunun için iki tane gerekçe vardı; 3 yılda 600 günlük prim ve 120 gün aralıksız sigorta primi ödenmesi kuralları vardı. Korona virüs nedeniyle bu zamanlar, 60 gün ve 450 gün şeklinde değiştirildi. İŞKUR’ un Aralık ayında sunduğu yönetmeliğe göre KÇÖ alırken, çalıştığınız işten istifa etseniz dahi işsizlik maaşından yararlanabileceksiniz” diye konuştu.

Kadınlarımıza Müjdeli Haber…

screenshot-12.jpg

Dilek Ete korona virüs döneminde kadın danışanlarından defalarca başvuru aldıklarını ifade etti. Çalıştıkları işten ayrılmak isteyen kadın işçilerin ekonomik endişelerinin olduğunda böyle bir endişelerinin olmaması gerektiğini söyledi.

Dilek Ete, “ korona virüs dönemi, kadın çalışanlarımızı derinden etkiledi. Virüsten dolayı çocukların eğitimi evde oluyor kadınlarda evde çocuklarını yalnız bırakmak istemedikleri için işten ayrılmak ve evde kalmak durumunda kalıyor. Riskli olduğu için büyüklerimizden de destek almak istemiyoruz. Bu sebepten dolayı iş hayatlarına son vermeyi düşünen kadın emekçilerimiz var. Fakat bu sebepten dolayı istifa etseler de Ekonomik sıkıntı yaşamamak adına İŞKUR’ dan işsizlik maaşı almaları lazım. KÇÖ alan kadın emektarlar, İŞKUR’ a başvuruda bulunup işsizlik maaşlarını alabilirler.” Dedi.

‘Bir destekte çalışanlara geldi’

Korona virüs döneminde iş sahiplerinin de sunduğu destekleri anlatan Ete, son 1 yılda iş yerlerinde çalışan sayısına ek işlendirme sağlamak isteyenlere de Şöyle şeyler söyledi:

“Mali müşavir sayesinde sigorta prim özendirmelerini öğrenebilirsiniz”

“ İş sahiplerinin bu teşviklerden haberi olmasına rağmen küçük işlemelerin haberi yok. Farz edelim ki son 1 yıldır üç çalışanınız var. Korona virüs ile beraber 1 kişi almamışsınız ama bundan sonra alabilirsiniz. 3 kişiden sonra 1 çalışan daha aldığınız zaman 18 ay süre ile devlet primini sizin yerinize ödeyecek. 18 ay yanınızda çalışan işçi için sigortadan prim ödemezsiniz. Çalışan işçi sayısının eksilmemesi için bu desteklerin verilmesi önemli. Devlette bu konuda çalışanına yardımcı oldu. Mali müşavir yardımıyla sigorta primlerini sistem aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Yanınızda çalışan emektarın T.C. kimlik numarası ile ne kadar teşvik alabileceğini bilebilirsiniz.