Milyonları ilgilendiren destek ödemelerinde gelişme!

Salgın sürecin çalışanların işten çıkarılmasını önleyebilmek için iş kanununda geçici 10. Maddeyle getirilen belirli bir süreli iş veya hizmet sözleşmelerinin feshedilmesine yönelik olarak yasak, 17 Mayıs’tan 30 Haziran’a kadar uzatıldı.

İşten çıkarma yasağının uzatılması Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. İş kanuna eklenen geçici 10. Madde, ahlak veya iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerden kaynaklı olarak işverenin veya hizmet verenin sözleşmesinin feshedilmeyeceğini yönelik hükümler içermekteydi.

11.jpg

Madde kapsamına bakıldığında işveren işçiye tamamen veya kısmı olarak ücretsiz izne tabi tutabiliyor. Bunun dışında işten çıkartması yasak. Madde hükümlerine aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden işverene, sözleşmesi feshedilen her işçi için fiilin işlendiği tarihteki aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası verilmesine yönelik olarak düzenlemeyi içermekte.

13.jpg

Esnaflara Destek 1 Ay Uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan dün gerçekleştirdiği açıklamada esnaflara verilen desteklerin 1 ay daha uzatıldığını belirtti. Erdoğan açıklamasında şunları ekledi; ''Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.'' İfadelerini kullandı.

12.jpg​​​​​​​

Türkiye’nin 14 aydır mücadele ettiği korona virüs salgını tedbirleri kapsamında esnaf ve sanatkar için 201 yılının ilk üç ayı olarak da belirlenen 1,000 TL hibe desteği ve 750 TL kira desteğinin süresi 1 ay daha uzatılmış olundu. Sürenin uzatılması da bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.