Milyonlarca emekliye zam müjdesi

Gelen son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, emeklilere ödenen biner liralık bayram ikramiyesinde enflasyon oranında artış yapılacağını ve ilk ikramiyelerinin de Mayıs ayının başında ödeneceğini belirtti. İşte tüm detaylar…

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca emekli bayram öncesinde alacaklar ikramiyeyi merak ediyor. Mayıs ayının ilk haftasında, bayram ikramiyeleri milyonlarca emeklinin hesaplarına yatırılacak.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-8.jpg

Emekli ikramiyelerinde ne kadar bir artış olacağı ise oldukça merak ediliyor. Enflasyon oranı uygulanacağı henüz netleşmemesinden kaynaklı olarak ikramiyenin ne kadar zamlı olacağı bilinmezliğini korumakta.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-7.jpg

Hürriyet gazetesinden Noyan Doğan detayları aktardı. Bayram ikramiyesinden kimler yararlanabilecek, yeni emekli olan kişiler bayram ikramiyesi alabilecek mi? Gibi merak edilen soruların cevapları haberimizde.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-6.jpg

2018 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere senede iki kere, Bayram öncesi de biner liralık ikramiye verilmeye başlanmıştı. Bu sayede emekli olan bireylere bu seneye kadar, senede iki bin lira ikramiye ödenmiş oldu. Bu yıl da emekliler, dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte yaklaşık 13 milyon kişiye bayram ödemesi yapılacak.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-5.jpg​​​​​​​

Birçok kişinin merak ettiği diğer bir soru ise ‘’iki maaşa ikramiye var mı?’’ sorusu oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, vazife malullüğü aylığı, ölüm aylığı ve yaşlılık aylığı gibi kişiler bayram ikramiyelerinden yararlanabilecek.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-3.jpg

Bunların yanı sıra SGK’dan aylık olan gaziler, muharip gaziler, şampiyon sporcular, şehit yakınları, güvenlik korucuları ve terörden zarar görev sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine de bayram ikramiyesi ödenecek.

ara-tatil-ve-karne-gunune-dair-tum-detaylar-9.jpg

Birden fazla dosyadan gelir veya aylık alanlar ise en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ikramiye ödenecek. Örneğin, emekli aylığıyla birlikte vefat eden eşinden kaynaklı ölüm aylığı da alan bir emekli, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden bayram ikramiyesi alabilecek. Yani kısacası çift emekli maaşı alana çift ikramiye ödenmeyecek.