Meyan Kökünün Saça ve Cilde Faydaları

Meyan Kökünün Saça ve Cilde Faydaları

Meyan kökü, hem saç sağlığı hem de cilt sağlığı için son derece önemlidir.

Öz suyu şekerden daha tatlı olan meyan, eski çağlardan beri sağlık alanında kullanılmaktadır. Mide yanması ve hazımsızlık gibi problemlere karşı tedavi edici etkiye sahip olmasının yanı sıra cilt ve saç için de büyük faydaları mevcuttur. Enfeksiyon tedavisinde de ön planda gelen bitkisel yöntemler arasında yer almaktadır. Doğru bir şekilde hazırlanıp, uygulanır ise kısa sürede faydalarına erişmek mümkün olur. Daha çok sindirim sistemi problemlerini tedavi etmekte kullanılan meyan kökü, son yıllarda cilt ve saç bakımı için de çok fazla tercih edilen yöntemler arasında yer almaya başlamıştır. Evde kolay bir şekilde hazırlayarak uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım ile birlikte saç ve cildinizde oluşan olumlu sonuçları fark edebilirsiniz. Deri döküntüsü ve kellik gibi problemleri tedavi etme konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Çay şeklinde tüketime mümkün olduğu gibi maske halinde kullanmakta mümkündür.

Evde Meyan Kökü Çayı Yapımı

Evde meyan kökü çayı yapmak isteyen kişiler için gerekli olan malzemeler 5 bardak su ile bir yemek kaşığı kurutulmuş meyan kökü olmaktadır. Az malzeme ile kısa sürede meyan kökü çayı elde ederek sağlığınız için önemli bir çay hazırlamış olursunuz. Orta ateşte suyu kaynattıktan sonra içerisinde kurutulmuş 1 tatlı kaşığı meyan kökü ilave edilir. Tam olarak kaynama gerçekleştirdiği zaman altı kapatılarak demlenmesi beklenir. Rengini aldıktan sonra gözenekli bir süzgeç yardımı ile içerisindeki büyük maddeleri süzmeniz gerekir. Bu çayı günde bir fincan olacak şekilde tüketmeniz gerekir. Meyan kökü çayını düzenli bir şekilde kullandığınız zaman hem sindirim sisteminizde hem de cilt, saç sağlığı konusunda pek bir fayda sağlayabilirsiniz.

Cildi Nemlendirir ve Yatıştırır

Meyan kökünün cilde en büyük faydalarından biri nemlendirme ve yatıştırmaya etkisidir. Evde kolay bir şekilde hazırladığımız çayı düzenli olarak tükettiğiniz zaman cildin nem sağlaması ve nemi korunması mümkün olur. Aynı zamanda meyan kökü çayı hazırlayıp soğuduktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece çok daha ferah ve canlı bir cilt görünüm ortaya çıkar. Düzenli kullanım gösterdiğiniz zaman pürüzsüz bir cilt görünümü de ortaya çıkacaktır. Hem iç organlarımızın sağlıklı bir hale gelmesine sağlarken hem de kişisel bakımınızı gerçekleştirmiş olursunuz. Son zamanlarda özellikle kadınlar tarafından tercih edilen doğal yöntemleri arasında yer almaktadır. Cilt daha yumuşak ve nemli bir hale geldiği için kırışıklık oluşumunu engelleme konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır. Yaz aylarınız da cildinizin daha ferah bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız soğuk meyan kökü çayını cildiniz uygulayarak ferahlaması sağlayabilirsiniz.

Aydınlık Bir Cilt Görünümü Kazandırır

Meyan kökünün cilt üzerinde diğer bir faydası ise aydınlık bir cilt oluşturmasıdır. Böyle bir etki yaratabilmek için zerdeçal tozu ile karıştırmak gerekir. Maske haline getirdikten sonra cildinize düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman daha aydınlık ve parlak bir görünümü ortaya çıkar. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu ile karıştırmak yeterli olacaktır. Fakat kuru cilt yapısına sahip olan kişiler içerisinde Hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağları ekleyebilir. Birkaç damla bu yağdan eklendikten sonra hem cildiniz nemlenmiş olur hem de aydınlık bir görüntü kazanmış olur. Nem kaybeden ciltleri mutlaka bu maskeyi haftada bir olacak şekilde uygulanması gerekir. 1 ay boyunca düzenli bir kullanım gösterildiği zaman cildin hem daha nemli hem de canlı bir görünüm kazandığını fark edebilirsiniz.

Cilt Sorunlarını Giderir

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde en çok karşılaşılan cilt problemi siyah nokta ve akne olmaktadır. Bir süre sonra bu cilt problemleri leke haline dönüşerek kalıcı bir forma ulaşır. Meyan kökü sayesinde cilt üzerinde oluşan sivilce, siyah nokta ve sivilce lekesi gibi problemler tedavi edilir. Etkili bir sonuç almak isteyen kişilerin meyan kökü maskesini düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Meyan kökü çayından iki kaşık bir kabın içerisine aldıktan sonra yarım limon sıkarak cildinize uygulayın. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler limon sıkarken kuru cilt yapısına sahip olan kişiler ise içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilir. Cilt problemlerini ortadan kaldırmak için son derece etkili maskelerden biridir. Haftada 2 defa bu maskeyi uyguladığınız zaman etkili bir sonuç alabilirsiniz. Son zamanlarda ön planda tutulan maskeler arasında yer almaktadır.

Cildi Güneş Işınlarından Korur 

Meyan kökü, cilt üzerinde pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı koruyucu özelliğe sahip olması büyük bir fayda sağlar. Zararlı UV ışınları bir süre sonra cilt lekesi gibi problemlere sebep olduğu gibi aynı zamanda güneş yanığı gibi problemlerde sebep olabilir. Güneş koruyucu olarak meyan kökü kullanımı söz konusu olmaktadır. Ilk olarak meyan kökünün çay gibi kaynatıp daha sonra vücudunuza sürerek güneş kremi etkisi yaratmanız mümkün olur. Cildinize yüksek oranda güneş ışınlarından korur ve oluşan güneş lekesi gibi problemleri ortadan kaldırır. Pek çok güneş kreminden daha faydalı olduğu bilinmektedir. Yüksek koruyuculu ve onarıcı etkisi ile cilt kanseri gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Yaz aylarında mutlaka kullanılması gereken doğal yöntemlerden biridir. Bir yemek kaşığı meyan kökünü kaynatarak suyun vücudunuza sürebilirsiniz.

Saç Derisini Onarır 

Meyan kökünün cilde olduğu kadar saça da pek çok faydası bulunur. Bu faydalardan en önemlisi saç derisini onarmasıdır. Saç derisinde meydana gelen kepek ve yara gibi oluşumların ortadan kalkması konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Nemlendirici özelliğe sahip olduğu için kepek ve pul pul dökülme gibi problemler tamamen ortadan kalkar. Aynı zamanda kuru saçlar kırılmaya daha meyilli olduğu için büyük bir olumsuzluk teşkil eder. Meyan kökü sayesinde saçlarınız daha nemli ve daha sağlıklı bir görünüm kazanır. Kaynatılan meyan kökü suyu ile birkaç damla Hindistan cevizi yağı bir araya getirildikten sonra saç derisinde uygulanır ve 1 saat ile 2 saat arasında bekletilir. Daha sonra yıkanarak saç derisinden uzaklaştırılır. Düzenli bir şekilde uygulandığı zaman kepek ve saç derisinde oluşan kaşıntı gibi durumlar tamamen ortadan kalkar. Olumlu sonuç alabilmek adına mutlaka düzenli bir uygulama gerekir. Haftada iki ya da 3 defa bu işlemi gerçekleştirecek olumlu bir sonuç almanız mümkün olur.

Saç Dökülmesini Durdurur

Meyan kökünün saç üzerine en büyük faydası saç dökülmesini durdurma konusunda olmaktadır. Çevresel faktörlerden kaynaklı olarak saç dökülmesi gibi problemler ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu problemi ortadan kaldırmak için kimyasal yöntemlerden ziyade doğal yöntemler kullanıldığı zaman daha büyük bir fayda sağlamak mümkün olur. Meyan kökü demlendikten sonra saç diplerine ve uçlarına masaj yapar vaziyette uygulayın. Daha sonra 25 ila 30 dakika arasında saçınızda beklettikten sonra ılık su yardımı ile yıkayarak temizleyin. Meyan kökü ile saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız haftada 3 ya da 4 defa bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu şekilde son derece büyük bir fayda sağlamak mümkün olur. Saç dökülmesini durdurmanın yanı sıra dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasına da yardımcı olur.