Meteoroloji’den Uyarı: Korkulan Oluyor!

Meteoroloji’den Uyarı: Korkulan Oluyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuraklık haritalarında korkulan oluyor. Aralık ayında Ege, Akdeniz, Güneydoğu, Trakya ve Karadeniz bölgelerinde elle tutulabilir bir yağış olmamasından kaynaklı, kuraklık uyarısı yapıldı.

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuraklık haritalarında korkulan oluyor. Aralık ayında Ege, Akdeniz, Güneydoğu, Trakya ve Karadeniz bölgelerinde elle tutulabilir bir yağış olmamasından kaynaklı, kuraklık uyarısı yapıldı.

Bilindiği üzere 2020 ila 2021 Kış ayları arasında elle tutulur bir yağış olmadı. Ekolojik sistemin ağır tahribatlar almasını sürekli olarak görüyoruz. Fakat bu yıl diğer yıllara nazaran çok daha tehlikeli ve korkunç oldu. Yurt genelinde minimum yağış gerçekleşti. Şu günlerde Kış boyunca ilk defe tüm yurtta yağış gerçekleşti.

screenshot-27.png

Türkiye’nin önemli bir bölümünün yağış almadığı Aralık ay ve son 3 – 6 aylık dönemde ‘’olağanüstü ve şiddetli kuraklık’’ görüldüğü belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Standart Yağış İndeksi ve Normalin Yüzdesi metotlarına bakıldığında elde edilen veriler oldukça korkutucu. Türkiye’nin özellikle ikinci yarasında hiçbir şekilde beklenen yağışı alamadığı belirtiliyor. Bundan kaynaklı olarak olağanüstü kuraklık hali ilan edilebilir.

Türkiye’nin %80’in Üzerinde Şiddetli Kurak!

Kamuyu ile paylaşılan SPI metoduna b​​​​​​​akıldığında son 3 aylık haritada Güney Marmara, İç Ege, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde önemli bir ‘’olağanüstü kuraklık, çok şiddetli kuraklık ve şiddetli kuraklık’’ notları bulunuyor.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​screenshot-28.png​​​​​​​

Küresel ısınmaya b​​​​​​​ağlı olarak da hem kar hem de yağmur yağışlarında meteorolojik kuraklık, başta tarım sektörü olmak üzere büyük bir endişe oluşturdu. Küresel ısınma, tarımda %80’in üzerinde vahşi tarımsal sulama kullanımı bulunuyor. Barajlar, göletler, zirai ilaç kalıntıları, evsel ve sanayi atıklarından kaynaklı olarak da tatlı su kaynakları ve göller, son yıllardaki yağışların azalması, kuraklık tehdidini büyütmekte.

Eylem Planları Yapılmalı​​​​​​​!

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Alı Çandır, Aralık ayında yayınlanan kuraklık haritalarına göre beklenen yağışların gerçekleşmediğini belirtti. Sonrasında ise şunları ekledi, ‘’bütün beklentimiz önümüzdeki süreç içerisinde gerekli yağışın olmasıdır. Aksi durumda ürünlerimiziz rekoltesine olumsuz yansımanın olmasından kaynaklı endişe içerisindeyiz’’ dedi.​​​​​​​

Ali Çandır, eylem planına dikkat çekerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi, ‘’Her halükarda acil olarak bir kuraklık eylem planın yapılması gerekiyor. İklim değişikliği dünyanın gündeminde olan bir durum. Bizde bundan sonra ülke olarak iklim değişikliğine karşı tedbirli adımlar atmalıyız. Alınacak tedbirlerle birlikte çalışmalarımızı tarımsal üretme ve insanımızın geleceğine dair oluşturmalıyız’’ diye ekledi.

​​​​​​​screenshot-29.png​​​​​​​

‘’Yüzyıldır Görülmedi!’’

Haritalara bakıldığında çok şiddetli kuraklıkla karşı karşıya kalınması mümkün. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği’nde ye alan Dr. Erol Kesici şunları ekledi, ‘’Birçok bilim insanı değerlendirilmesine bakıldığında son yüzyıl içerisinde Aralık ve içinde bulunduğumuz Ocak aylarında hava sıcaklıklarının giderek artmasını bugüne kadar görülmediğini söyleyebiliriz. Bu durum artık kırmızı noktadadır. Mutlak suretle önlemlerin bir an önce alınması gerekmektedir’’ dedi.