Makyaj Nasıl Temizlenir? Doğal Makyaj Temizleme Önerileri

Makyaj Nasıl Temizlenir? Doğal Makyaj Temizleme Önerileri

Makyaj, en fazla 12 saat ciltte kaldıktan sonra mutlaka temizlenmelidir.

Makyaj, en fazla 12 saat ciltte kaldıktan sonra mutlaka temizlenmelidir. Düzenli bir şekilde temizleme işlemi gerçekleşmediği zaman cilt üzerinde çeşitli problemler meydana gelmeye başlar. Özellikle gözenek içlerine makyaj kalıntısı dolmasından kaynaklı olarak sivilce ve siyah nokta gibi oluşumlar meydana gelmeye başlar. Her akşam cilt temizlendiği zaman cilt üzerinde oluşabilecek her türlü cilt probleminin önüne geçmek mümkün olur. Doğal yöntemler ile cilt temizleme işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Göz, dudak ve cilt makyajı farklı şekillerde temizlenmelidir. Her bölge için aynı temizleme işlemini  gerçekleştirmek çok da faydalı bir durum olmayacağı için; farklı teknikler ile temizlemeye dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda cildin hassas yapısını göz önünde bulundurarak, daha hassas bir temizleme işlemi gerçekleştirmek gerekir. Makyaj 12 saatten fazla cildinizde kaldığı zaman çeşitli olumsuzluklara sebep olur.

Makyaj Temizlenmediği Zaman Ne Olur?

Makyaj temizleme işlemini her gün düzenli bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Temizleme yöntemleri konusunda dikkat edilmediği takdirde cilt üzerinde birbirinden farklı zararlar meydana gelmeye başlar. Makyaj temizlenmediği zaman ciltte şunlar meydana gelir;

 • Cilt üzerine uygulanan kapatıcı, fondöten ve cilt rengi eşitleme ürünleri bir süre sonra gözenek içlerine dolar ve sivilce oluşumu meydana gelir.
 • Cilt temizlemeden uyunduğu zaman cilt nefes almaz. Bu sebeple erken yaşta yaşlanma gibi problemler meydana gelmeye başlar.
 • Makyaj malzemeleri içerisinde bulunan kimyasal maddeler, ciltte alerji gibi oluşumlara sebep olur.
 • Cilt temizliğinde vegan ürünler kullanmak daha büyük bir fayda sağlama konusunda ön planda gelmektedir. Aynı zamanda tercih edilen temizleme malzemelerinin içerik bakımından hijyenik olması gerekir. Aksi takdirde pek çok cilt problemi meydana gelir.
 • Göz makyajı temizlenmediği zaman gözaltı kapatıcısından kaynaklı olarak yağ bezleri gibi oluşumlar meydana gelir. Aynı zamanda rimel ve fardan kaynaklı olarak kirpik dökülmesi gibi problemler de meydana gelir.
 • Kaş farları temizlenmediği zaman kaş dökülmesi gibi problemlere yol açabilir.
 • Makyaj  malzemesi içerisinde yer alan bileşenler ciltte çok fazla kaldığı zaman alerjik reaksiyon gösterebilir.

Göz Makyajı Nasıl Temizlenir?

Makyaj temizleme işlemini her bölge için farklı bir şekilde gerçekleştirmek gerekir. Göz makyajı temizlerken hassas bir bölge olduğunu dikkate almak gerekir. Göz makyajı temizleme esnasında hassas davranmazsanız çok ciddi problemler ile karşı karşıya kalırsınız. Doğru temizleme ürünleri tercih edilmediği zaman yağ bezesi, kirlik dökülmesi, kızarıklık, kırışıklık oluşumu ve erken yaşlanma gibi problemler görülmeye başlanır. Suya dayanıklı rimel ya da far kullanıldığı zaman bu makyajı temizleyebilecek ürünleri tercih etmek gerekir. Aksi takdirde makyajı gözlerinizden çıkarmanız mümkün olmaz. Göz temizleme ürünleri su bazlı ve yağ bazlı olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki fazın birbiri ile karışmasını sağlamak için kullanmadan önce karıştırmak gerekir. Hassas ciltlere özel olan makyaj temizleme pamuklarına temizleyici jeli dökerek hafif ovalama şeklinde makyajı çıkarmış olursunuz. Pamuğun yumuşak ve dikişsiz olması son derece önemlidir. Ovalama hareketini çok sert yapmamaya dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde göz etrafında çeşitli problemler oluşmaya başlar.

Dudak Makyajı Nasıl Temizlenir?

Yüzün diğer bölgelerine kıyasla dudak makyajı çok daha kolay bir şekilde temizlenir. Cilt temizleyici ya da göz makyaj temizleyici solüsyondan pamuğun üzerine alınarak dudak makyajını kolay bir şekilde temizlemek mümkün olur. Kırmızı ve bordo gibi koyu renk rujlar çok daha zor bir şekilde temizlenir. Bu gibi rujlar tercih ettiyseniz 2 defa bu işlemi gerçekleştirerek tamamen temizlemiş olursunuz. Fakat kullanılan solüsyonlar dudak kuruluğu problemlere yol açtığı için mutlaka dudaklarınızı nemlendirin. Aynı zamanda haftada bir ya da iki defa dudak peeling işlemini gerçekleştirdiğiniz zaman daha pürüzsüz bir dudak yapısına sahip olabilirsiniz. Dudak makyajını temizlemek için tercih edilen ıslak mendiller dudak sağlığı için son derece zararlıdır. Islak mendillerden kesinlikle uzak durup, pamuk yardımı ile temizlemeye yönelmek gerekir. Islak mendil içerisinde yer alan alkol sebebiyle dudak kuruması ve kararması gibi problemler ortaya çıkarır.

Cilt Makyajı Nasıl Temizlenir?

Kadınların en çok problem yaşadığı durumlardan biri cilt makyajı temizleme konusunda olmaktadır. Makyaj temizlemek için direkt yüz yıkamak doğru değildir. Daha öncesinde bir pamuk ve solüsyon yardımı ile cildinizin üzerinde bulunan fazla makyajı temizlemeniz gerekir. Böylece yüzünüzü yıkadığınız zaman daha temiz bir görüntü ortaya çıkar. Solisyon yardımı ile cildinizi temizlerken dikişsiz ve yumuşak bir pamuk tercih etmek son derece önemlidir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler solisyon tercihini daha çok sütlü ya da krem formlu şekilde tercih edebilir. Karma ya da yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler ise su bazlı ürünler tercih ederek yağlanma probleminin önüne geçebilirler. Cilt tipine uygun olacak solüsyon tercih edilmediği zaman çeşitli cilt problemleri meydana gelmeye başlar. Solisyon yardımı ile cildinizi temizledikten sonra jel ile yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha çok köpük formlu jel çeşitleri tercih edilmektedir. Yüz yıkamak için çeşitli aparatlar da kullanmak mümkün olur. Son zamanlarda piyasada satılan süngerler cilt makyajı temizlemek için son derece ideal olmaktadır. Aynı zamanda cilt fırçaları gözenek içlerinin daha iyi bir şekilde temizlenmesi için fayda sağlamaktadır.

Doğal Makyaj Temizleme Ürünleri

Makyaj temizleme işlemini gerçekleştirirken kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyen kişiler için pek çok farklı doğal makyaj temizleme ürünü mevcuttur.

 • Ilık süte bir parça pamuk batırarak cildinizi, dudaklarınızı ve göz makyajınızı tamamen temizleyebilirsiniz.
 • Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler zeytinyağı sayesinde makyajını kolay bir şekilde temizleyebilir. Cildiniz kolay bir şekilde temizlenirken aynı zamanda nem ihtiyacını da karşılamış olur.
 • Badem yağ ile hem cilt makyajını hem de göz makyajını kolay bir şekilde temizlemek mümkün olur. Fakat badem yağı kullanabilmek için de kuru cilt yapısına sahip olmanız gerekir.
 • Papatya suyu doğal makyaj temizleme yöntemleri arasında cildi besleyen en iyi yöntemlerden biridir. Bir tutam papatyayı bir fincan su içerisinde kaynattıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek bir şişe içerisine doldurulur. Bu şekilde hem cildi besleyen hem de makyaj temizleyen bir tonik elde etmiş olursunuz.
 • Hem kuru hem de yağlı cilde sahip olan kişilerin kullanabileceği yöntemlerden biri Hindistan cevizi yağı olmaktadır. Hindistan cevizi yağı sayesinde cildinizi beslerken aynı zamanda makyajdan arındırmakta mümkün olur.