Kusursuz Fondöten Görünümü İçin 10 Tüyo

Kusursuz Fondöten Görünümü İçin 10 Tüyo

Makyaj yapan kadınların en çok dikkat ettiği konulardan biri cilt makyajı olmaktadır.

Kusursuz bir cilt makyaj elde edebilmek için mutlaka fondöten tercihinde ve sürümünde dikkat edilmesi gereken konulara öncelik verilmesi gerekir. Kusursuz bir makyaj elde edebilmek için en önemli konulardan biridir. Fondöten sürmeden önce ve sürdükten sonra yapılması gereken pek çok husus yer alır. Cildinizin fondötenin kusmaması adına yapılması gerekenler doğru bir şekilde yerine getirilmelidir. Bu konulara dikkat edildiği zaman pürüzsüz bir cilt görünümü ortaya çıkar. Aynı zamanda cilt renginiz de eşitlendiği için kusursuz bir cilt makyajı elde etmiş olursunuz. Makyaj piyasasında yaşanan gelişmelerden kaynaklı olarak tekniklerde değişiklik göstermeye başlamıştır. Sizde makyaj yaparken bu teknikleri göz önünde bulundurduğunuz zaman daha etkileyici bir cilt makyajı elde edebilirsiniz.

1. Temiz Fırça ya da Sünger Kullanımı

Kusursuz bir fondöten görünümü elde etmek istiyorsanız mutlaka kullandığınız fırça ya da süngerlerin temiz olması gerekir. Her hafta fırça temizliği yapıldığı zaman daha hijyenik ve daha iyi makyajlar ortaya çıkabilir. Özellikle cilt makyajı yaparken kirli bir fırça ya da sünger kullanıldığı zaman pürüzlü yapılar meydana gelmeye başlar. Bu da kadınların en hoşlanmadığı durumlardan biridir. Daha önce kullandığınız bir fırçanın  fondöten ya da allık ile kirletilmiş olması kusursuz bir makyaj yapmanıza engel olur. Dalgalı bir cilt makyajı elde etmek istemiyorsanız mutlaka fırçalarını düzenli bir şekilde yıkamanız gerekiyor. Aynı şekilde süngerde içerisinde fondöten barındırdığı için daha pürüzlü ve dalgalı bir görüntü ortaya çıkarır. Özel temizleme jelleri ile fondöten fırçası ve sünger temizleme işlemini gerçekleştiriniz. Bu şekilde cilt sağlığınızı da ciddi oranda korumuş olursunuz.

2. Fondötenden Önce Cildi Makyaja Hazırla

Kusursuz bir fondöten görünümü elde etmek isteyen kişilerin fondöten işlemini gerçekleştirmeden önce yapması gereken bazı şeyler bulunur. Bunlardan bir tanesi de fondöten işlemini gerçekleştirmeden önce cildi makyaja hazırlamaktır. Cilt üzerinde bulunan ölü deriden kurtulmak için ilk olarak peeling ve maske işlemini gerçekleştirmek gerekir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra fondöten cildinizde daha pürüzsüz bir yapı oluşturur. Daha sonra yoğun nem sağlayarak kusursuz bir makyaj görünüm elde edebilirsiniz. Kuru cilde fondöten işlemi gerçekleştirildiği zaman pul pul ve dalgalı bir görüntü ortaya çıkarken nemli bir cilde fondöten uygulandığı zaman pürüzsüz bir yapı ortaya çıkmaktadır. Hem doğal hem de etkileyici bir cilt makyajı yapmak için mutlaka makyaj öncesinde yapılması gereken konulara dikkat etmek gerekir. Cilde yoğun bir nem sağlayabilmek için kağıt maskeler de tercih edilebilir.

3. Çok Fazla Ürün Kullanmaktan Kaçının

Fondöten işlemini gerçekleştirirken kusursuz ve pürüzsüz bir yapı ortaya çıkarabilmek için mutlaka çok fazla ürün kullanımından kaçınmak gerekir. Cildinize çok fazla fondöten uyguladığınız zaman kalıp gibi bir görüntü ortaya çıktığı için doğallıktan uzak ve kötü bir görüntü ortaya çıkar. Elinizden geldiği kadar ince bir tabaka halinde sürmeye dikkat ediniz. İnce bir tabaka halinde uygulandığı zaman çok daha doğal ve pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkabilir. Pek çok kadın ne kadar fazla fondöten sürerse o kadar pürüzsüz bir cilde sahip olacağını düşünür. Çok yanlış bir düşüncedir. Yüzümüze ne kadar fazla fondöten uygularsanız o kadar kalın bir görüntü ortaya çıkar. Aynı zamanda çok fazla fondöten kullanıldığı zaman cildin hava almasını mümkün olmaz. Gözenekleri tamamen kapattığı için sivilce ve siyah nokta oluşumları da söz konusu olur.

4. Cilt Rengine ve Tipine Uygun Fondöten Seçin

Fondöten tercihinde yapılan en büyük hatalardan bir diğeri cilt rengine ve tipine uygun olmayan fondötenleri tercih etme konusunda olmaktadır. Doğru bir fondöten seçimi gerçekleştirdiğiniz zaman pürüzsüz fondöten görünümüne kavuşabilirsiniz. Fondöten satın alırken boyun bölgenizde renk denemesi yaparak daha sonra tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda yağlı ya da kuru ciltlere özel olan fondötenleri tercih ederek cilt tipinize uygun bir makyaj yapabilirsiniz. Cildiniz ile bütünleşen ve pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkaran fondötenler tercih edildiğiniz zaman doğru bir makyaj yapmış olacaksınız. Cilt tipinizi öğrendikten sonra seçim yapmak son derece kolay olur. Kendi renginizden koyu ya da  kendi renginizden açık fondötenler tercih ettiğiniz zaman cildinizde kötü bir görüntü ortaya çıkar. Bu sebeple cilt renginizi doğru bir şekilde belirlemeniz gerekir.

5. Boynuna da Fondöten Uygula

Fondöten sürümü esnasında yapılan en büyük hatalardan biri boyun bölgesinde uygulamaktır. Boyun bölgesinde fondöten uygulanmadığı zaman ciltte bir maske görünümü ortaya çıkar ve bütün bir görüntü kazanmak mümkün olmaz. Boyun bölgesinde fondöten uygulandığı zaman tamamlayıcı bir etki ortaya çıkar. Kusursuz fondöteni gerçekleştirebilmek için mutlaka boyun bölgesine fondöten uygulamayı atlamamak gerekir. Boyun, yüz renginden çok daha açık bir şekildedir. Bu sebeple fondöten uygulanmadığı zaman sırıtan bir görüntü ortaya çıkar. Boynunuza yoğun bir şekilde fondöten uygulamak yerine yüzünüze sürdüğünüz fondöteni aşağı doğru dağıtarak gerçekleştirmeniz gerekir. Böylece çok daha bütün bir görüntü ortaya çıkar ve pürüzsüz bir cilt görünümünü elde etmiş olursunuz.

6. Makyaj Süngeri Kullan

Kusursuz bir fondöten görünüm elde etmek istiyorsanız makyaj süngeri işinize yarayacaktır. Makyaj süngeri sayesinde fondöteni cildinize kusursuz bir şekilde yayabilirsiniz. Aynı zamanda fondöten sürdükten sonra cilt üzerinde oluşan fazlalık görüntüyü de ortadan kaldırma konusunda büyük bir fayda sağlamaktadır. Özellikle saç diplerine fondöten uygulama esnasında büyük sıkıntılar yaşanır. Saçlara da fondöten bulaşma gibi bir problem ortaya çıkar. Fakat makyaj süngeri kullanıldığı zaman böyle bir problem ortaya çıkmaz. Cildinizin her yerine eşit miktarda fondöten sürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda fondötenin bir kısmını içerisine çektiği için daha doğal ve pürüzsüz bir görüntü ortaya çıkarır. Özellikle son yıllarda makyaj süngerleri büyük bir ilgi görmeye başladı. Fondöten fırçalarından daha çok kullanılmaya başlayan makyaj süngerleri, doğal bir görüntü ortaya çıkarmak isteyen kişiler için ideal tercihlerden biridir.

7. Transparan Pudra Kullanın

Kusursuz bir fondöten uygulamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu ise transparan pudra kullanımı konusunda olmaktadır. Sürdüğünüz fondötenin kalıcı olmasını ve daha mat bir görünüm kazanmasını sağlayabilmek adına transparan pudra büyük bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda transparan pudra sayesinde kusursuz bir cilt görünümü de ortaya çıkmaktadır. Cilt üzerine uygulanan likit ürünlerin sabitlenip uzun süre kullanımını sağlar. Hem fondöten hem de cilt yağından kaynaklı olarak parlak bir görüntü ortaya çıktığı zaman transparan pudra tercih edilir ve daha mat bir görünüm ortaya çıkmaya başlar. İnce yapıya sahip olan transparan pudraları tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda cildi uygularken ince bir tabaka halinde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

8. Kapatmak İstediğin Bölgeye Kapatıcı Uygula

Yüzünüzde sorunlu bir bölge mevcutsa buraya kat kat fondöten uygulamak yerine kapatıcı uygulayarak tek kat fondöten yardımıyla kusurlu bölgeyi tamamen ortadan kaldırmak mümkün olur. Çok fazla fondöten uygulandığı zaman pürüzsüz bir görüntüden ziyade dalgalı bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kalın bir tabaka halinde sürüldüğü için maske görünümü ortaya çıkar. Fondötenler kusurları kapatmak için değil, cilt rengini eşitleyip gözenekleri daha küçük bir hale getirebilmek için kullanılır. Cilt üzerinde oluşan gözaltı morluğu ve kızarıklık gibi cilt problemlerine kapatıcılar sayesinde en aza indirmek mümkün olur. Bu sebeple kapatıcının görevini fondötene yaptırmak doğru değildir. Cilt üzerinde oluşan problemleri kapatıcı sayesinde ortadan kaldırıp daha sonra fondöten işlemini gerçekleştirerek pürüzsüz bir fondöten görünümü elde edebilirsiniz.

9. Cildiniz Hassas ise Dikkat

Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka hassas cilt yapısına özel olan fondötenleri tercih etmesi gerekir. Ufacık şeylerden kaynaklı olarak  kızarıklık ve morarma gibi problemler yaşayan ya da alerjik reaksiyon gösteren ciltler hassas ciltlerdir. Bu ciltler için tercih edilen ürünlerin de aynı şekilde hassas olmasına özen göstermeniz gerekir. Fondöten tercihi yaparken hassas ciltlere özel olan fondötenleri tercih ederek bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Dikkat edilmediğiniz zaman pürüzsüz bir görüntü elde etmek mümkün olmaz. Hassas  olan fondötenleri tercih ettiğiniz zaman cildinizde herhangi bir problem söz konusu olmaz. Yüksek kapatıcılığı bulunan fondötenler genellikle ağır olduğu için kapatıcılığı düşük olan fondötenleri tercih edebilirsiniz.

10. Makyaj Sabitleme Spreyi Kullanın

Kusursuz bir fondöten görünümü elde etmek isteyen kişilerin uzun süre kalıcı fondöten tercih yapması gerekir. Böyle bir durum söz konusu değilse makyaj sabitleme spreyleri kullanılarak istenilen kalıcılığı elde etmek mümkün olur. Aynı zamanda makyaj sabitleme spreyleri ile fondötenin mimik çizgilerine dolması engellenir. Böylece pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmek son derece kolay olur. Makyaj sabitleme spreyi ile gün boyu sabit ve mat bir cilt görünümüne erişebilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde oluşan yağlanmaların önüne geçtiği için büyük bir fayda sağlamaktadır. Cilt makyajını tamamladıktan sonra makyaj sabitleme spreyi sıkarak daha sonra göz ve dudak makyajınızı gerçekleştirebilirsiniz. Göz ve dudak makyajınız da tamamlandıktan sonra yeniden makyaj sabitleme spreyi sıkabilirsiniz. Gün sonunda mutlaka cildinizi iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Aksi takdirde çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalmanız mümkün olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.