Kredi Notu ve Maaş Şartı Aranmadan Devlet Tarafından Veriler bir Kredi Var!

Kredi Notu ve Maaş Şartı Aranmadan Devlet Tarafından Veriler bir Kredi Var!

Bakanlığın ve bankaların yapmış olduğu anlaşma sonrasında kredi limitleri yüzde altmış artırıldı. Konut için kentsel dönüşüm yaptırmak isteyenler fırsat devam ediyor.

Bakanlığın ve bankaların yapmış olduğu anlaşma sonrasında kredi limitleri yüzde altmış artırıldı. Konut için kentsel dönüşüm yaptırmak isteyenler fırsat devam ediyor. Uygun faiz oranları ile 200 bin TL'ye kadar kredi sunulmaktadır. Birden fazla konutu olan kişilere 625 bin lira ile 100.0000 arasında kredi fırsatı sağlanmaktadır.

Yükseltilen kredi miktarları ile toplamda yüzde 60 oranında kredi desteği artırıldı. Çevre ve şehircilik bakanlığı 200 binden fazla riskli konut için kentsel dönüşüm sürecini başlattı. Yükselen faiz oranları ile birlikte kentsel dönüşüm çalışmaları yavaşladı. Bu sunulan kredi ile sektörde canlılık sağlanacağı planlanmaktadır. Konutunu yıkıp tekrardan yaptıranlar için devlet destekli 200 bin liraya kadar kredi sunulmaktadır. Kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak amaçlanmaktadır. Konut sahiplerine verilen kredi miktarlarında güncellemeler gerçekleştirildi. 125 bin liraya kadar verilen krediler gelen yeni güncelleme ile 200 bine çıkarıldı. Yetkililerin yapmış olduğu açıklama ile inşaat sektörünün tekrardan hareketleneceğini ve dönüşüm sürecinin hızlanacağını planlanmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanmanın detayları nelerdir?

screenshot-32.jpg

Anlaşmalı olan inşaat firması Üçay İnşaat’in genel koordinatörü Mehmet Gül'ün yaptığı açıklama doğrultusunda şunları söyledi; Güçlendirme çalışması için verilen kredi 50 binden 80.000 liraya yükseltildi yapım ve yenileme için verilen 125 bin liralık kredi, 200 bin liraya yükseltildi. Çoklu konutu olan bir kişi tek seferde verilen kredi tutarı 625 bin Türk lirasından 100.0000 Türk lirasına çıkarıldı. Fay hattı bölgesinde ve riskli bölgede yer alan ülkemiz bakanlığın hazırlamış olduğu rapora göre 200 günden fazla riskli yapı bulunmaktadır. Döviz kurlarında ve faiz oranlarında yaşanan artış sebebiyle verilen kredi miktarları artırılmıştır. Kredi miktarının artırılmasıyla inşaat sektöründe tekrardan bir canlanma beklenmektedir.

Kentsel dönüşüm için kredi nasıl kullanılır?

Bakanlığın belirtmiş olduğu şartları taşıyan herkes bu krediden yararlanabilecektir. Kredi kullanabilmek için kişilerin yapması gereken şartlar bulunmaktadır. Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanacak kişilerin kanunlar tarafından belirtilen riskli bölgelerde yer alması gerekmektedir. Ayrıca riskli bölgede olduğunu raporla ispatlaması şarttır. Alınan raporda riskli alanda riskli yapı maddesi yer alması gerekir. Sonrasında müteahhitle anlaşma sağlanır. Bu süreçte konut tahliye edilir ve bir yıl içerisinde bankaya başvurusunu gerçekleştirdikten sonra kredi onaylanma süreci beklenir. Kredisi onaylanan kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığına belgelerini götürerek faiz desteklerini onaylatırlar. Bakanlıktan bunun onayını aldıktan sonra ise krediler kullanılır.

 Kira yardımından faydalanan kişiler krediden yararlanabiliyorlar mı?

Kişiler en fazla 5 daireye kadar kentsel dönüşüm kredisinden faydalanabiliyorlar. Ayrıca kira yardımı desteği alan kişiler krediden faydalanamazlar. Süreç içerisinde hak kaybı yaşanmasına sebebiyet verir.