Kredi Kartı İle İlgili Şok Karar! Birçok Kişi Kartını Kapatıyor!

Kredi Kartı İle İlgili Şok Karar! Birçok Kişi Kartını Kapatıyor!

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını, kredi kartı kullanımını arttırdı. Gerek online alışverişlerde gerek fiziksel alışverişlerde kredi kartını daha çok kullanma oranı arttı. Kredi kartı kullanımı artan tüketiciler de kendiler

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını, kredi kartı kullanımını arttırdı. Gerek online alışverişlerde gerek fiziksel alışverişlerde kredi kartını daha çok kullanma oranı arttı. Kredi kartı kullanımı artan tüketiciler de kendilerine en uygun olan kredi kartını seçmek için araştırmalara başladı.

Kredi kartı aidatlarının 2021 yılı itibariyle yaklaşık %20 oranında artmasının da bu araştırmada etkili olduğu biliniyor. Pandemi nedeniyle başta online alışverişe yönelen tüketiciler aynı zamanda da temassız ödeme eğilimi gibi tercihler de kredi kartı kullanımını yükseltmiştir. BKM verilerine göre 2020 yılında kart ödemeleri bir önceki yıla oranla yaklaşık olarak%17 oranında artarak 11,5 trilyon TL oldu.

screenshot-11.jpg

Bu ödemelerin e- ticaret ödemesi toplam ödemenin%22’sini bulurken, online alışverişte kredi kartı ile yapılan ödemeler 260 milyar TL oldu. Kullanımda dolaşan kredi kartı sayısı ise %8 oranında artış gösterirken 75,7 milyon olarak kayıta geçti.

Tüketiciler Harcamalarını Planlı Yapıyor.

screenshot-9.jpg

Kredi karşılaştırma platformu tarafından yapılanaçıklamada verilere göre kart aidatları %20 oranında artış gösterdi. Öğrenci kartları hariç diğer kredi kartlarının aidatları 30-300TL arasında değişen yıllık rakamlara ulaşmış oldu. Bu durum da tüketiciyi aidatlı ve aidatsız kart seçeneklerini araştırmaya itti. Kredi Ürün Müdürü Ersin Yaşar” kredi kartları aidatının %20 sini artması ve pandeminin de etkisiyle kart kullanımının artması ile birlikte tüketicilerin şikayetlerinin yıllık aidat ücretleri olduğunu belirtirken aynı zamanda tüketicilerin yoğun biçimde kart kullanımı yapmalarından dolayı ek masraflara katlanmak istemediklerini de sözlerine ekledi.

Temassız Ödeme Yoğunluğu Sürecek

Pandeminin devam etmesi ile birlikte temassız ödeme seçeneği ile birlikte kredi kartı kullanımının daha da fazlalaşacağını öngördüklerini söyleyen ürün müdürü Ersin Yaşar,2020 ‘de temassız ödeme özelliği taşıyan kart başvuruları arttığını da sözlerine ekledi. Temassız kart başvurularındaki artışın uzmanların bulaş riski konusundaki uyarıların etkili olduğunu da söyleyen kredi ürün müdürü Ersin Yaşar, temassız özelliği bulunan kart sayısının 45 milyona çıktığı ifade ederken bunun 5 karttan 3 ‘ünün temassız özelliğine sahip olduğu anlamına gelmektedir dedi. Bununla birlikte bankaların da tüketicilerin talepleri doğrultusunda konu ile ilgili hassasiyet göstererek alternatif arayışına girdiğini de söyleyerek konuşmasını tamamladı.