Kredi ertelemelerinde son dakika İş Bankası, Akbank, Ziraat Bankası kredi erteleniyor mu?

Kredi ertelemelerinde son dakika İş Bankası, Akbank, Ziraat Bankası kredi erteleniyor mu?

Kredi ertelemelerde son dakika gelişmeleri, insanlar kredilerde taksit erteleme sorularına yanıt aramaktalar.

Kredi ertelemelerde son dakika gelişmeleri, insanlar kredilerde taksit erteleme sorularına yanıt aramaktalar. Kredilerin ertelenip ertelenmeyeceği konusu insanlar tarafından araştırılmaktadır. BDDK ülke genelinde yaşanan korana virüsü salgını sebebiyle insanların ekonomik koşullarını bir nebze rahatlatmak için yeni kararlar aldılar. Hatta alınan bu kararlar doğrultusunda bazı bankalar erteleme işlemine başladı. Ayrıntılar haberimizin devamında yer almaktadır.

Kredilere Erteleme Fırsatı Verilecek mi?

screenshot-1.jpg

BDDK, ülke genelinde yaşanmakta olan korana virüsü salgınından dolayı insanların ve işletme sahiplerinin ekonomik şartlarını kolaylaştırmak için uygulanacak olan tedbirlerin devam etmesini yönünden karar verdi. BDDK, kurulda alınan kararları resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Geçmişte aldıkları kararları ve talimatları yeniden değerlendirmeye aldılar.

3 Ay Ertelemeli İşlemi Yapılıyor

Kredi erteleme işlemleri bazı bankalar da şu an başlamış durumda ama bazı bankalarda hala bu uygulamaya başlamadılar. Deniz bankası ve Yapıkredi bankası kredi erteleme işlemlerine başlayan bankalar içinde yer almaktadır. Bu bankalardan kredi alan insanlar müşteri hizmetlerini arayarak 3 ay erteleme yapabilirler. Erteleme yaptıklarında ise ilk ödemeleri Mart ayında başlayacak. Diğer bankalardan kredi erteleme ile ilgili henüz bir bilgi gelmedi.  

30 Haziran 2021'e Kadar Uzatıldı

screenshot-3.jpg

BDDK kurulu yaptığı değerlendirmelerde korana virüsünün olası etkilerinin hala devam ettiği bu dönemde sözü gecen düzenlemelerin uzatılmasının yerinde olacağını ve düzenlemeler son günü 31 Aralık 2020 olan düzenlemeyi 30 Haziran 2012’e kadar uzattılar.

İhtiyaç, Araç, Ev, Tüketici Kredileri

Tekrar yapılandırılma yapılan kredilerin ödeme şartları içinde sağlanan kolaylıklar devam edecek. Gecikme süresi 90 gün olarak belirlenen krediler için gecikme süreleri 180 güne çıkarıldı, bir senelik izleme içinde olanlar, faiz ödemeleri 30 günden fazla gecikmeye uğratanlar veya bu dönemde yeniden yapılandırılma sağlanan krediler üçüncü grupta sınıflandırma koşuluyla 30 Haziran 2021’e kadar uygulama yapılmayacak. Bu düzenlemeler ihtiyaç kredisi, araç kredisi, ev kredisi ve tüketici kredilerinin hepsini kapsamaktadır.

screenshot-2.jpg

Bu bankalar dışındaki bankalarında aynı zamanda yakın bir zaman içerisinde kredi erteleme ile ilgili haberlerini duyuracakları biliniyor. Zor zamanlar yaşamakta olan vatandaşlara sunulan bu imkanla birlikte ekonomik sıkıntı yaşamakta olan vatandaşlar büyük ölçüde nefes alıyor. BDDK ülke genelinde yaşanan korana virüsü salgını sebebiyle insanların ekonomik koşullarını bir nebze rahatlatmak için yeni kararlar doğrultusunda verilen kararlar uygulanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.