Koronavirüste Mucize İlaç! Ölüm Riskini Azaltıyor!

Koronavirüste Mucize İlaç! Ölüm Riskini Azaltıyor!

Koronavirüse karşı geliştirilen aşı çalışmalarında birçok ülke sona geldi ve aşılamaya başladı. Bununla birlikte vakalarda ölüm riskini düşüren bir ilaç da açıklandı.

Koronavirüsün ortaya çıkışının üzerinden 1 yıldan uzun bir zaman oldu, sayısız devlet bu süreçte koronavirüsün yayılımını önlemek için sokağa çıkma yasakları da dahil olmak üzere önlemler aldı. Gelinen son noktada ise birçok ülkede koronavirüse karşı aşı geliştirildi ve uygulanmaya başlandı. Ancak sevindirici bir haber daha geldi. Bu kapsamda “sarilumab” ve “tocilizumab” isimli ilaçların koronavirüsten ölüm riskini yüzde 24 oranında azalttığı tespit edildi.

iltihapli-romatizma-tedavisinde-kullanilan-iki-13854963-3991-o.jpg

12 Hastadan Birisi Hayata Tutundu

The Gurdian’dan aktarılan habere göre bu iki ilaç iltihaplı romatizmaların tedavi edilmesi için kullanılıyor ve bu ilaçlar yoğum bakım da tedavi gören her 12 hastadan 1 tanesinin hayatta kalmasını sağladı. Ayrıca “sarilumab” isimli ilacın hastaların hayatlarını kurtarmakta kalmayıp, yoğum bakımda kalma sürelerini gözle görülür seviyede kısalttı.

Sitokin Fırtınasını Önleyen İçeriğe Sahipler

Her iki ilaçta bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesi sonucunda oluşan sitokin fırtınasının etkisini azaltan IL-6 inhibitörlerini barındırıyor.

Araştırmacılar, “sarilumab” ve “tocilizumab” ilacı verilen hastaları 21 gün boyunca izledi. 6 ülkeden 792 hastanın verileri ilaçların ölüm oranlarını yüzde 24 seviyesinde azalttığı yönünde.

Çalışmanın başında bulunan Imperal College London’dan Profesör Anthony Gordon, her 12 hastadan bir tanesinin bile bu ilaçlar sayesinde kurtulmasının büyük bir etki olduğunu söyledi.

Yoğun Bakım Süresini Kısalttı

Araştırmacılar ilaçların verildiği hastaların yoğum bakım sürelerinin de standart sürelere göre 7-10 gün arasında kısaldığını belirtiyor. Hastalar yoğum bakım sürecini daha hızlı atlatarak sağlığına kavuşuyor.

ej0vd7qp-kuvneyn2w7i5g.jpg

Araştırmacı Dr. Lennie Derde, elde edilen sonuçların on binlerce hastanın hayatını kurtarabileceğini dile getirdi.

İngiltere’de Yaygın Şekilde Kullanımına Geçiliyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ilaçların hastaların ölüm oranlarını net bir şekilde azalttığına dair açıklama yapılmasının ardından, ilaçların yarından itibaren durumu ağır olan hastalar için acilen kullanımına başlanacağını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.