Koronavirüs Kadınlarda Saç Dökülmesine Sebep Oluyor! Prof. Dr. Tufan Tükek…!

İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Tufan Tükek 9 aylık takip ile birlikte koronavirüs tedavisi gören hastalarda ilginç bir etki fark ettiklerini söyledi. Koronavirüs hastalarında görülen etkilerden birinin % 10’a varan saç dökülmeleri olduğunu söyleyen

 

 

İstanbul Tıp Fakültesi Prof. Dr. Tufan Tükek 9 aylık takip ile birlikte koronavirüs tedavisi gören hastalarda ilginç bir etki fark ettiklerini söyledi. Koronavirüs hastalarında görülen etkilerden birinin % 10’a varan saç dökülmeleri olduğunu söyleyen Tükek, bu hastaların büyük çoğunluğunun ise kadın olduğunu belirtti. Bu araştırma dışında dünyada da yapılan bazı araştırma çalışmaları yine şok etkisi yapacak cinstendi.

 

140 Gün İçerisinde Tekrar Hastaneye Yatırılma…!

Amerika ve İngiltere’de ayrı üniversitelerin yaptığı araştırma çalışmaları neticesinde hastaların % 30 kadarı koronavirüsü atlattıktan yaklaşık 140 gün içerisinde tekrar hastaneye yatırıldıkları gözlendi. İngiltere İstatistik Bürosu ve Leichester Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptıkları bir araştırmaya göre koronavirüs tedavisi gören 14 binden fazla hasta içerisinden % 30 kadarının tedavi sonrası 140 gün içerisinde tekrar hastaneye yatırıldıklarını gözledikleri belirtildi.

Amerika’da ise Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir diğer çalışma neticesinde ise hastanede tedavi görerek taburcu edilen 775 hastanın % 27 kadarının 2 ay içerisinde tekrar hastaneye yatırıldıkları belirtildi.

 

Tükek: Bu Oranın Türkiye’de Böyle Olmadığını Söyledi!

İngiltere ve Amerika’da saygın kurumların yaptığı bu çalışmalara da değinen Prof. Dr. Tufan Tükek, koronavirüs tedavisini hastanede görüp taburcu edildikten sonra tekrar hastaneye yatırılan kişi oranının sadece %5 ila % 10 arasında olduğunu belirtti. Bu araştırmanın 3 bin 300 hastanın takip edilerek yapıldığını ifade eden Tükek, ayrıca ABD ve Avrupa’ya göre Türkiye’de hastaneye yatışların da yine ciddi oranda az olduğunu belirtti.

 

2. Dalga Tedavileri Daha Başarılı!

Türkiye’nin sağlıkta çok başarılı olduğunu vurgulayan Tükek, Avrupa ve Amerika’ya göre Türkiye’nin daha başarılı bir koronavirüs süreci ortaya koyduğunu ifade etti. Tedavilerin dikkatle takip edildiği ve 2. dalga ile birlikte değişen tedavi yöntemlerinin daha başarılı olduğuna değinen Tükek, 1. dalga sürecinde hastalarda görülen akciğer semptomlarının yeni tedavi yöntemi nedeniyle oldukça seyrekleştiğini söyledi. Kan sulandırıcılar ile tedavilerin başlaması ile birlikte özellikle hastalarda akciğerlerde ciddi düzelmelerin olduğuna vurgu yapan Tükek, 2. dalga virüs ile daha etkili mücadele edildiğini savundu.

 

Kadınlarda Saç Dökülmesine Sebep Olmakta!

Koronavirüs tedavisi gören bazı hastalar üzerinde yapılan gözlemlere değinen Tükek, bu gözlemlerden oldukça ilginç bir sonuç çıktığını söyledi. Saç dökülmelerinin koronavirüs tedavisi gören hastalarda % 10 oranında ortaya çıktığını ifade eden Tükek, bu oranın büyük bir çoğunluğunun kadınlardan oluştuğunu söyledi. Bunlara sebep olabilecek bazı şeyleri araştırdıklarını söyleyen Tükek, tam olarak tespit sağlayamadıklarını ve ayrıca sırt ağrılarının da tedavi sonrası devam ettiğine değinerek bu şikayetlerin de yine gözlenen vatandaşlarda ortaya çıktığını söyledi.

Koronavirüse yakalanan hastalarda damar tıkanıklığının da sık sık yaşanabildiğine değinen Tufan Tükek, bu anlamda kan sulandırıcılarının tedavi oldukça önemli olduğuna değindi. Kan sulandırıcıların yaklaşık 1 – 1,5 ay daha kullanılması gerektiğinin altını çizen Tükek, bu sayede damar tıkanıklıklarından kurtulmanın mümkün olacağını söyledi. Bu durumun uzun vadede hastalarda ciddi sorunlar oluşturabileceğini söyleyen Tükek, hasta takibinin bu anlamda daha elzem olduğuna da değindi.

 

1-2 Yıl İçerisinde Kalp Hastalıklarının Artışı…!

Koronavirüs sürecinin sadece viral bir sorun olmadığına da değinen Prof. Dr. Tufan Tükek, bazı psikolojik etkiler ile birlikte fiziki etkilerin birkaç yıl içerisinde gözle görülür şekilde ortaya çıkacağına vurgu yaptı. Virüsten kaynaklı birçok vatandaşın daha aza hareket etmesi ve bununla beraber sağlıksız beslenme gibi durumların yanında artan stres ve kaygı bozukluklarının ilerleyen dönemlerde kalp hastalıklarında ciddi bir artışa neden olacağına inandığını belirtti. 1-2 yıl içerisinde kalp hastalıklarının ciddi oranda artış gösterebileceğini savunan Tükek, kardiyologların uzun vadede çok iş çalışacaklarını söyledi.

 

Aşılara Değindi!

Ülkelerin geliştirdiği aşılara ve aşı başarı yüzdelerine dair açıklamalar da yapan Prof. Dr. Tufan Tükek, birçok aşının hızlıca yapımına geçmek için 3. Fazların erken açıklandığını söyledi. Bu sebeple mRNA aşılarının daha etkin olmasının normal olduğunun altını çizen Tükek, % 95 açıklanan başarı sebebiyle bazı diğer aşıların gözden düştüğüne vurgu yaparak bu aşılardaki beklenti oranlarının böyle olmasının normal olduğunu söyledi. Aşıların hem etkin hem de güvenli olması gerekliliğine vurgu yapan Tükek, % 95 başarı gösteren aşıların etkinliklerinin iyi olduğuna değinerek güvenilirliklerinin biraz zaman gerektirdiğini söyledi.

Çin aşılarında şimdiye dek 1 milyondan fazla vatandaşa aşı yapıldığını vurgulayan Tükek, alerjik sorunların aşı ile ters etki yapabileceğine değinerek Çin aşısında böyle bir şeyin yaşanmadığını söyledi. Hiçbir hastada önemli bir sorun veya ölüm gözlemlenmediğini söyleyen Tükek, Çin aşısının alerjik reaksiyon göstermesinin de çok küçük etkilerle olacağını belirtti.

Ayrıca son olarak yapılan gözlemlerden önemli bir detayın daha olduğunun altını çizen Tükek, öğretmen ve eğitimcilerden koronavirüs sonrası unutkanlık şikayeti aldıklarını belirtti. Bu şikayetin sadece akademisyen ve öğretmenler tarafından geldiğini söyleyen Tükek, bunun bir meslek gereği şikayet olduğuna inandığını söyledi.