Koronavirüs Hastalarına Uyarı Geldi! Telefonla Konuşmayın!

Koronavirüs Hastalarına Uyarı Geldi! Telefonla Konuşmayın!

İç Hastalıkları Uzmanı Doktoru Mustafa Çetin, koronavirüs sürecinde uygulanan tedavinin daha kısa sürede etki vermesi için bazı uyarılar yaptı. Telefonla uzun süreli konuşmalara değinen Çetin, telefon ile konuşan hastaların

 

 

İç Hastalıkları Uzmanı Doktoru Mustafa Çetin, koronavirüs sürecinde uygulanan tedavinin daha kısa sürede etki vermesi için bazı uyarılar yaptı. Telefonla uzun süreli konuşmalara değinen Çetin, telefon ile konuşan hastaların tedavilerinin daha fazla uzadığını belirtti. Bu sebebi oksijen israfına bağlayan Çetin, telefonla uzun süreli konuşmamanın tedaviyi daha hızlandırdığını ifade etti. Telefonla sık sık konuşan hastaların ise daha geç iyileştiklerini belirtti.

650x344-uzun-telefon-gorusmeleri-kovid-19-tedavisini-olumsuz-etkiliyor-1609844926240.jpg

Sık sık telefon ile konuşmak sebebi ile hastaların aşırı oksijen tüketimine girdiklerini belirten uzman doktor, buna bağlı olarak öksürük gibi durumların daha fazla ortaya çıktığını belirtti. Öksürmenin şiddetlenmesi ile birlikte tedavi sürecinin daha da uzadığını ifade eden Çetin, telefonla konuşma sürelerinin kısaltılması tavsiyesinde bulundu. Çorum’da doktorların hastalarında gözlemledikleri etkilere dayanarak bunu ifade ettiğini belirten Çetin, uzun süreli telefon ile konuşan hastaların öksürük krizlerine girdiklerini belirtti. 3 aylık bir süredir bu gözlemleri yaptıklarını ifade eden Uzman Doktor Mustafa Çetin, 3 aylık bir süre zarfında böyle bir gözlemde bulunduklarını belirtti. Bu gözlemden yola çıkarak koronavirüs hastalarının olabildiğince telefonla az konuşmalarının daha sağlıklı olacağını belirtti.

 

Tedavi Sürecinde Az Hareketlilik Süreci Kısaltır!

p1b7bag7ig1k1j63418ee1muf10aj4.jpg

Koronavirüs hastalarına dair son aylarda yaptıkları gözlemleri paylaşan Uzman Doktor Mustafa Çetin, bu süreçte koronavirüs hastalarının nelere dikkat etmeleri gerektiklerine açıklık getirdi. Koronavirüs tedavi sürecinin oldukça yoğun geçtiğini ve yorucu bir süreç olduğunu ifade eden Çetin, bu süreçte bazı belli başlı  dikkatleri almaları halinde tedavi sürecinin kısalacağını ifade etti. Koronavirüs sürecinde hareketliliğin düşürülmesi gerektiğini belirten Çetin, hareketli olmaktan doğan oksijen kullanımının vücut için hayati olduğunu belirtti. Hareketli olanların deforme olmuş akciğerlerini ciddi şekilde yorduklarını ifade eden Çetin, tedavi sürecinde hareketliliğin olabildiğince az olması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca hastaların haberleşme ve iletişim kurma haklarına da değinen Çetin, bu haklar hastalar için dokunulmaz olsa da, telefon ile konuşma sürelerinin tedavinin bir parçası olduğu hastalara idrak ettirilmesi gerektiğini belirterek, kendi hastanelerinde yaptıkları çalışmalarda ciddi bir iyi dönüş aldıklarını da sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.