Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkar? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı!

Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkar? Bilim Kurulu Üyesi Cevapladı!

Korona virüs salgını şiddetini arttırmasıyla yeni önlemler alınmıştı. Bilindiği üzere hafta sonu tüm gün, hafta için akşam dokuz, sabah beş arası sokağa çıkma yasakları bulunuyor. Haftalardır süren bu kısıtlamanın ne zaman kalkacağı ise merak ediliyor.

 

Korona virüs salgını şiddetini arttırmasıyla yeni önlemler alınmıştı. Bilindiği üzere hafta sonu tüm gün, hafta için akşam dokuz, sabah beş arası sokağa çıkma yasakları bulunuyor. Haftalardır süren bu kısıtlamanın ne zaman kalkacağı ise oldukça merak ediliyor.

Korona virüs salgını şiddetini arttırmaya devam ediyor. Dünyanın her yerinde büyük bir yükseliş içerisinde olan korona virüs salgının önüne geçmek için gerekli tedbirler şart. Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de hızlı bir şekilde büyüyen korona virüs salgını için ek tedbirlerin alınması gerektiğini belirtmişti. Keza sonrasında da çeşitli korona virüs yasakları ortaya çıktı. Haftalardır sürdürülen kısıtlamalar faydasını azda olsa göstermeye başlıyor. Peki, korona virüs yasakları ne zaman kalkacak? Sorusu milyonlarca insan tarafından merak ediliyor.

1042908869-0-0-1024-553-1000x541-80-0-0-4d2a7434540b96438255435eaaa0cf30.jpg1345345-prof-dr-muftuoglu-tedbirleri-daha-da-sikilastirmanin-yollarini-bulalim-5f911a5c7aae1.jpg111013400-2dc9fdf8-740c-4f46-be91-1012c6fd749b.jpg

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz yaptığı açıklamada korona virüs salgın yasaklarına da değindi. Hasöksüz yaptığı açıklamada en çok dikkat çeken noktalar ise şunlar oldu, ‘’Eylül ayında vaka sayılarının 3 binli rakamlara gelmesiyle birlikte kısıtlamalar getirilmişti. Demek ki vaka sayılarımız 3 bin altına düşerse kısıtlamaların kalkacağı muhtemeldir’’ dedi.

iste-koronavirusun-bulasma-riskinin-en-fazla-oldugu-yerler-wfq.jpg​​​​​​​

Korona virüs salgını boyunca milyonlarca insanı etkileyen sorulardan birisi de ‘’korona virüs ne zaman bitecek?’’ sorusu olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra kafe, kıraathane ve buna benzer yerlerin de kapanmasıyla birlikte pandemi şiddetini her alanda göstermeye başladı. Milyonlarca insan ise şu an ‘’korona virüs yasakları ne zaman bitecek?’’ sorusunun cevabını merak ediyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz’ün söylemlerine bakıldığında vaka sayılarının azalması şart.​​​​​​​

1345345-prof-dr-muftuoglu-tedbirleri-daha-da-sikilastirmanin-yollarini-bulalim-5f911a5c7aae1.jpg​​​​​​​

Aşılama Şart!

Ünlü bilim insanı ve Bilim Kurulu Üyesi Hasöksüz açıklamalarında şunlara yer verdi, ‘’Eğer aşılamanın olmaması durumunda virüsün yayılımı şu an olduğu gibi devam edecektir. Doğada virüsün devamlı olarak yayılması demek, yeni virüs mutasyon riskinin de devam etmesi demek olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadar virüste gerçekleşe mutasyonlar, hastalık yapma özelliğini değiştirmedi. Sadece İngiltere ve Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyon, bulaş hızı şiddetli bir şekilde arttırmıştır’’ dedi.

Sabah gazetesine konuşan Prof. Dr. Hasöksüz, kısıtlamalarla ilgili olarak vaka sayılarının öncelik olduğunun altını çizdi. Bilindiği üzere dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi vakalar, gerekli tedbirleri belirliy​​​​​​​or. Mustafa Hasöksüz şunlara yer verdi, ‘’Vaka sayılarımızın 3 binli rakamlarda aşağıya inmesi durumunda kısıtlamalarda yüksek ihtimal ile kalkacaktır’’ diye ekledi.

Korona Virüs Kısıtlamaları Kalkmayacak Mı?

Korona virüsün yayılımının artmasıyla birlikte birçok yeni tedbirler getirildi. Getirilen bu tedbirler birçok noktada fayda sağladı. Fakat milyarlarca insan daha önce hiç alışık olmadığı bir sürecin içerisine girdi. Bu yüzden korona virüsün psikolojik izleri de toplumda bulunuyor. Birçok insan bu durumlardan kaynaklı olarak ‘’korona virüs yasakları ne zaman kalkacak?’’ sorunun cevabını arıyor.

111013400-2dc9fdf8-740c-4f46-be91-1012c6fd749b.jpg​​​​​​​

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz’e ‘’Hayat ne zaman normale döner?’’ sorusu soruldu. Bilim Kurulu üyesi ise şu şekilde cevap verdi, ‘’Vaka sayıları baz alınarak alınan belirli kararlar bulunuyor. 15 Şubat’ta okulların açılması gibi kararların yeni alınan kararlar arasında olduğunu söyleyebiliriz. İkinci doz aşılamaların gerçekleşmesi durumunda da kısıtlamalar da yumuşama olacağını düşünüyorum. 50 Milyon doz aşısının uygulanmasıyla birlikte 40 gün gibi bir sürede 25 milyon insan bağışıklık kazanacak. Bu yüzden de vaka sayısında düşüş olacak’’ dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.