Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkacak? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasöksüz’den Açıklama

Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkacak? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasöksüz’den Açıklama

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, uzun bir süredir devam eden koronavirüs kısıtlamalarının ne zaman son bulacağına dair çeşitli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Hasöksüz, koronavirüs kısıtlamalarının geçtiğimiz eylül ayında vaka sayılarının 3 binin üstüne çıkmasının ardından getirildiğini belirterek, vaka sayılarının yeniden 3 binin altına inmesiyle kısıtlamaların kaldırılabileceğini söyledi.

650x344-hafta-ici-hafta-sonu-sokaga-cikma-yasagi-ne-zaman-bitecek-yasaklarkisitlamalar-kalkti-mi-1609911076058.jpg

Koronavirüs salgını boyunca vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında kısıtlamaların ne zaman kalkacağı geliyor. Hasöksüz, kısıtlamaların kaldırılması için vaka sayılarının düşmesi gerektiğini belirterek, koronavirüs salgınının tamamen ortadan kalkması için aşılamanın son derece önemli olduğunu, eğer aşılama yapılmazsa koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçeceğini belirtti. Buna ek olarak koronavirüsün İngiltere’de ve Güney Afrika’da mutasyona uğradığını bununla birlikte bulaşma riskinin de arttığını dile getirdi.

Hasöksüz, en çok merak edilen konulardan birisi olan kısıtlamaların ne zaman kalkacağına değinerek, vaka sayılarının 3 binli rakamlarının altına inmesinin ardından büyük ihtimalle kaldırılacağını söyledi.

kisitlamalar-ne-zaman-kalkar-bilim-kurulu-uyesi-13850037-5686-m.jpg

Dünyanın Yüzde 70’i Bağışıklık Kazanmalı

Koronavirüsün tamamen yer yüzünden silinene kadar beraber yaşamaya mecbur olduğumuzu, virüsün ortadan kaldırılması içinse dünya nüfusunun en az 70’inin aşılanmış olması gerektiğini ve virüse karşı bağışıklık kazanmış olması gerektiğini dile getirdi.

Korkulan Olabilir

Prof. Dr. Hasöksüz, koronavirüsün farklı mutasyonlar yapabilecek güce sahip olduğunu, aşılama faaliyetlerinin yetersiz veya başarısız olması durumunda koronavirüsün kontrolden çıkabileceğini belirtti. Virüsün ilerleyen dönemlerde bulaşma olasılığı çok daha yüksek mutasyonlara uğrayabileceğini vurguladı. Koronavirüsün mutasyon geçirdikten sonra neye evrileceği konusunda kimsenin net bir bilgisi olmadığını, aşı uygulamalarının başarıya ulaşmasının ardından virüsün kontrol altına alınabileceğini söyledi.

koronavirus-hafta-ici-kisitlamalar-nasil-olacak-808185-5.jpg

Aynı Doz Aşı Yapılmalı

Prof. Dr. Hasöksüz, koronavirüs aşısında Çin’den gelen aşıların inaktif aşı olduğunu, Türkiye’nin çalışmalarını devam ettirdiği aşının da inaktif aşı olduğunu, her iki aşının da benzer özelliklere sahip olabileceğini ancak burada dikkat edilmesi gereken noktanın aynı doz aşının uygulanması gerektiği olduğunu söyledi. Çin aşısı uygulanan kişiye ikinci doz aşıda da yine Çin aşısı uygulanması gerektiğini, farklı bir aşı tercihi olmaması gerektiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.