Kiracılara 1000 TL Devlet Yardımı Veriliyor! Ocak ayında son günler!

Kiracılara 1000 TL Devlet Yardımı Veriliyor! Ocak ayında son günler!

Pandemi yüzünden maddi sıkıntı yaşayan kişi sayısında artış meydana gelmiştir. Üstelik maddi sıkıntı sadece çalışanlar tarafından hissedilmemektedir. Esnaf da ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştır.

Pandemi yardımlarının artması ile sonuçlanan sıkıntıların nedenleri;

•    Pek çok esnafın salgının ilk zamanlarından bu yana dükkanlarını kapamaları,
•    Bazı esnafların aralıklı şekilde işlerine devam etmesi,
•    Özellikle restoranların sadece paket servis yapması,
•    Sokağa çıkma kısıtlamalarının kapsamının artırılması şeklinde devam etmektedir. 
Bu alanda en büyük sorunlardan biri kira ödemelerinin gecikmesidir. Devlet, kira ödemelerini geciktiren ya da yapamayanlar için yeni destek paketini açıklamıştır. Böylelikle 1000 TL kira yardımından istifade edilebilecektir. 

Devlet Kira Yardımı Veriyor!

Kira yardımları ilk zamanlarda öncelikli olarak ihtiyaç sahibi ailelere verilmiştir. Bu bağlamda kiralarını ödeyemeyen aileler devlet destekleri ile ödemelerini gerçekleştirebilmiştir. Kira yardım başvuruları için;

•    Valilikler,
•    Kaymakamlık,
•    Belediyeler,
•    Sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumları halen aktif bir şekilde mesai harcamaktadır.

Bahsedilen kurumlardan salgın kapsamında ya da haricinde alternatif yarımlar temin edilebilmesi de mümkündür. Devlet kira yardımı bünyesine girmek isteyenler başvurularından sonra inceleme altına alınmaktadır. Değerlendirmelerden geçenlere aylık olarak ödeme yapılmaktadır. İçeriklerimize alınan ve son açıklanan yardımlardan olan yeni kira desteği ise zorda kalan esnafların yüzünü güldürmektedir. 
Kira Yardımını Kimler Alabilecek?
İşyerlerini kiralayan esnaflar uzun süre müşteri alamamışlardır. Bu neden yüzünden kiralarını ödeyememişlerdir. Pek çok esnafın kepenk indirmesine yol açan durum devlet birimlerini harekete geçirmiştir. Geçtiğimiz günlerde açıklanan paket kapsamında esnaflara kira desteği sağlanmaya başlanmıştır. Ancak her esnafa aynı oranda destek sağlanmamaktadır.

•    Büyükşehirlerdeki esnaflar 750 TL,
•    Diğer esnaflar 500 TL kira desteği alabilecektir. 

Desteğin temin edilebilmesi için başvuru şartı bulunmaktadır. Başvurmayan esnaflara otomatik şekilde destek ödemeleri yatmayacaktır. Sonradan herhangi bir mağduriyet yaşanmaması açısından başvuru zamanı geçmeden başvuruların iletilmesi gerekmektedir. 
Kira destek başvurularının değerlendirmeye alınması ve sonuçların açıklanması çok kısa bir süreyi kapsamaktadır. Bu neden yüzünden yardım sistemine ismini kaydettirenlerin sonuçlar için uzun süreler beklemelerine gerek bulunmamaktadır.

Kira Yardım Başvuruları Nereye Yapılacak?

Sosyal yardım paketleri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kira paketine e-devletten başvurmak mümkündür. Online başvurularını e-devlet şifresi olan vatandaşlar form doldurarak yapmaktadır. E-devlet sistemi;

•    Web siteleri ile bilgisayarlardan,
•    Uygulamalardan,
•    Mobil internet sitelerinden kullanılabilmektedir. 

1000 TL kira destek ödemelerinin ne kadar süreceği hakkında da net açıklamalar gelmiştir. Erdoğan, desteklerin üç ay süresinde yapılacağının altını çizmektedir. Ancak salgın süresinde maddi sorunların devam etmesi yeni yardım paketlerini de gündeme getirmektedir. Bu neden yüzünden yapılacak olan komisyon toplantıları ile birlikte kira yardımlarının süresinin artması muhtemeldir. Sürecin güncellenmesi halinde Erdoğan tarafından yeni açıklamaların geleceği tahmin edilmektedir. 

Devlet Kira Yardımları Nasıl Alınacak?

Kira yardımlarının alınması için farklı yöntemlerin izlenmesine gerek bulunmamaktadır. Öncelikle sistem en kolay kullanılacak şekilde ayarlanmıştır. Bu neden yüzünden kira destek alımı için PTT’lere başvurmak yeterli olacaktır. Bazı sosyal yardımlar kişilerin hesaplarına otomatik bir şekilde yatırılmaktadır. PTT kartları olanlar yardımlarını ATM ile de çekebilmektedir. 
Herhangi bir PTT kartı olmayanların paralarını çekebilmeleri için PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Bireylerin PTT şubesi bakımından herhangi bir şekilde ayrım olmadığını bilmeleri istenmektedir. Yani en yakın PTT şubesine başvuranlar paralarını çekebilecektir. Çekim sırasında kimlik belgelerinin kontrol edileceğinin altı çizilmektedir. 
Devletin kira destek ödemeleri kimlik numarasının son hanelerine göre yapılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak şubelere gitmeden önde ödemenin yatıp yatmadığı kontrol edilmelidir. Sistemin bu şekilde ayarlanması kalabalığı engellemek içindir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.