Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze bitkisel tedavilerde sıklıkla kullanılan kantaron yağı cilt sağlığının korunması içinde gerekli olan içeriğe sahiptir.

Kantaron Yağı Nedir?
Günümüzde cilt ve saç bakımında yağların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Oldukça kolay yetiştirilebilen bir bitki olan kantarondan elde edilen yağ besleyici bir özelliğe sahiptir. Sarı ve kırmızı kantaron yağı, kantaron bitkisinin çiçeklerinin renklerine bağlıdır. Sarı ve pembe tonda çiçekleri sebebiyle elde edilen yağın renkleri değişkenlik göstermektedir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltteki lekelerin giderilmesi ve sivilce oluşumunu engellemesi ile bilinen bir yağ çeşididir. Cilt için doğru kullanım ile oldukça ciddi etki göstermektedir. Cilt bakımına ve cilt temizliğine önem veren kişilerin tercih ettiği kantaron yağı cildin sağlıkla parlamasına olanak sağlamaktadır.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Cilt beyazlatmada oldukça sık kullanılan kantaron yağı cilt lekelerinin giderilmesi içinde kullanılmaktadır. Doğru ve düzenli kullanılması cilt bakımında önemli etkilere sahiptir. Kantaron yağı aktarlardan temin edilebilmektedir. Aktarlarda satılan kantaron yağı direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Yoğun içeriği sebebiyle direkt cilde uygulanması cildin reaksiyon göstermesine neden olabilmektedir. Bu tarz bir durumla karşılaşılmaması için kantaron yağı içeriğine sahip cilt bakım ürünlerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde muazzam bir cilt temizleme içeriğidir. Cilt temizleme jelleri içerisinde yer alabilen yağ sivilce lekelerinin giderilmesinde oldukça etkilidir. Antiseptik özelliği akne oluşumunu engellerken cilt temizliğinin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Eğer yağ direkt olarak uygulanacak ise cilt yüzeyinde mutlaka denenmelidir. Bilek kısmına uygulandıktan sonra 24 saat gözlem yapılması gereklidir. Cildin reaksiyon göstermemesi halinde oldukça az miktarda ürün cilde uygulanmalıdır. 1-2 damla yağın tüm cilde yedirilmesi yeterlidir. Bu aşamada fazla yağ kullanımı cildin reaksiyon göstermesine neden olmaktadır. Yağın yapısının yoğun gelmesi durumunda zeytin yağı ile karıştırılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Uygulama sonrasında kaşıntı ve kızarıklığın oluşması durumunda ılık su ile durulanmalıdır. Yoğun kantaron yağı kullanımı sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

  • Derinlemesine cilt temizliği sağlar.
  • Sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.
  • Çatlakların giderilmesini sağlar.
  • Sivilce oluşumunu engeller.
  • Cilt lekelerini giderir.
  • Yaşlılık belirtilerini geciktirir.
  • Siyah nokta oluşumunu engeller.
  • Cilt tonunda ki eşitlikleri giderir.
  • Cildin sağlıkla parlamasını sağlar.