Kadınlara Geri Ödemesiz Maddi Devlet Destekleri

Kadınlara Geri Ödemesiz Maddi Devlet Destekleri

Hükümet tarafından boşanan kadınlara bir çok yardım bulunmaktadır. Boşandıkları andan itibaren yardım almaya başlarlar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler’ e bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından sağlanmaktadır.

Hükümet tarafından boşanan kadınlara  bir çok yardım bulunmaktadır. Boşandıkları andan itibaren yardım almaya başlarlar. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler’ e bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından sağlanmaktadır. Peki bu destekler nelerdir?

Boşanan her kadına devlet mağduriyet yaşanmaması için bir takım yardımlarda bulunmaktadır. Ayrılmış , boşanmış veya dul kalmış her birey için devletin yardımları bulunmaktadır. Bu yardımlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bağlı  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla hayata geçer. Yardımlar su şekildedir;

Yakacak yardımı, Barınma yardımı ve para yardımı

PARA YARDIMI

screenshot-40.jpg

Para yardımı için yaşadığı il veya ilçedeki kaymakamlık da bulunan Sosyal Dayanışma ve  Yardımlaşma Vakfı’na  başvuruda bulunması yeterlidir. Kaymakamlık bu yardıma ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmeye alarak bu yardıma ihtiyacı olup olmadığına karar verir. Yardım için belirlenen tutar 483 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardım için belirlenen belgeler:

Kimlik fotokopisi,

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın  imzalı  belgesi

Bunun dışında duruma göre başka belgelerde istene bilir.

NAFAKA BAŞVURUSU

Yoksulluk nafakası boşanma davasıyla birlikte işlene bildiği gibi ondan ayrı bir dava olarak ta işlene bilir. Eğer ayrı bir dava olarak işlenirse zaman aşımı 1 yıl ile belirlenir. Tarafların kararıyla ve yahut eşin maddi imkanları dahilince süresiz olarak nafaka alabilir.

Nafaka talepleri şudur,

screenshot-41.jpg

Boşanan bireyin maddi olarak yoksulluğa düşe bilecek olması, kusursuz veya az kusurlu olarak belirlenir.

MOR ÇATI

Mor Çatı kadınların barınması için bir çok çalışması vardır. Boşanmanın ardından kadının güvenliği, şiddete karşı korunması adına ikamet ettiği bölgeden başka bir ile yerleştirerek kadının güvenliğini sağlar Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfına müracaat için aranan şartlar arasında kadının şiddete maruz kalması da yer alır .

YAKACAK YARDIMI

Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından kapısına kadar hazırlanan kömürlerin teslimi yapılmaktadır. Bunun için başvuruda bulunmanız yeterlidir. Onaylandıktan sonra  evlerinin önüne kadar Türkiye Kömür İşletmeleri paketleri iletir. Bu yardımı alabilmek için şu belgelere ihtiyaç vardır, Kimlik fotokopisi, muhtaçlık belgesi, makamlar tarafından verilen belgeler ‘dir.

BARINMA YARDIMI

Kadınların en büyük sorunu olan barınma ile ilgili devlet barınma yardımında bulunmaktadır. İnsanın en önemli ve zaruri ihtiyacı olan barınma yaşam kalitesinin yükseltilmesi adına kira yardımı olarak verilmektedir. Eğer kişinin ailesinden kalan bir evi olduğunda ona onarım desteği devlet tarafından verilebilmektedir. Ev eşyası, giyinme ve mobilya desteği de bulunmaktadır. Bunlar yardımlardan yararlanmak için evraklarla başvuruda bulunması gerekmektedir.

BABABADAN MAAŞ BAĞLANMASI

Boşanan kadının belirtilen şartları karşılaması durumunda babalarının maaşlarını alabiliyorlar. Maaş alacak olan anne’nin eğer çocuğu yok ise maaşın yüzde 75 oranını alabiliyor. Boşanan kadin babasının maaşının yüzde 25’ini alabiliyorlar eğer anne hayatta değil ise yüzde 50 ' sini alır. Eğer  çocuğu olan kadın hem çocuğu hemde kendi alıyor ise yüzde 50’ sini alır. Bu maaşı alabilmesi için şu şartlar olması gerekmektedir;

 Bir sosyal güvencesi olamaması,

Memur olamaması,

Gelirinin olmaması,

Vefat eden babasının sosyal güvencesinin olması,

Tekrar evlilik geçirmemesi