İşverenin SGK’ya Eksik Prim Yatırılması Haklı Fesih Sebebi Midir?

İşverenin sgk’ya eksik prim yatırılması haklı fesih sebebi midir? Bu yazımızda, sigorta primine esas kazançların eksik bildirilmesi durumunda işçinin haklı bir fesih sebebi olup olmayacağını incelemeye çalışacağız.

19 Ekim 2021 04:57 Gündem
İşverenin SGK’ya Eksik Prim Yatırılması Haklı Fesih Sebebi Midir?

Prim ödemesinin eksik olması durumunda işveren işçiye asgari ücretin veya sözleşmede belirtilen ücretin altında kalan ücreti ödeyemez. Ödediği veya hiç ödemediği takdirde çalışanın ihbarsız fesih hakkı vardır. 24.M 24/II-e 4857 Sayılı Kanun.

İşçilerin ücreti yirmi günü geçmemelidir. Yirmi gün geçmesine rağmen ücreti ödenmezse işçi çalışma yükümlülüğünü yerine getiremez. Hatta fesih hakkını kullanabilir. İşçinin emeğinin karşılığı olan ücret, işçideki en önemli olan hak, işveren için ise temel borçtur. 4857 sayılı İş Kanununun 32 nci maddesinin 4 üncü fıkrasında ücretin ayda en az bir defa ödeneceği hükme bağlanmıştır. Ücreti ödenmeyen işçinin bu ücreti dava veya icra takibi gibi yasal yollarla işverenden talep etmesi mümkündür.

Sonuç olarak işçi ve işverenlerin haklı fesih sebepleri İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Ancak bazı hususların madde hükmünde belirtilen durumlar içinde değerlendirilip değerlendirilemeyeceği tartışma konusu olabilmektedir. Sigorta priminin eksik bildirilmesi sorunu bunlardan biridir. Alınan kararlar ışığında, çalışanın sigorta primlerinin hiç ödenmemesi veya eksik bildirmesi, sosyal güvenlik hakkını ilgilendiren bir durum olmasına rağmen, çalışana fesih hakkı vermektedir.

İş Kanunumuza Göre Fesih Sebepleri

1-) Sağlık Nedenleri:

İş sözleşmesine konu olan işin ifası, işin niteliğinden dolayı işçinin sağlığı ve hayatı için tehlikeli ise.

İşveren veya işçinin düzenli olarak yakın ve doğrudan temasta bulunduğu bir işçi, bulaşıcı ya da işçinin işi ile ilişkili olmayan bir hastalığa yakalanırsa.

2-) Ahlak Ve İyi Niyet Kurallarına Uymayan Durumlar:

İşveren, iş sözleşmesinin yapıldığı sırada, bu sözleşmenin temel noktalarından biri hakkında yanlış nitelik veya koşullar göstererek veya yanlış bilgi vererek veya söz söyleyerek işçiyi yanlış yönlendirirse.

İşveren, işçinin veya aile üyelerinden birinin namus ve namusunu zedeleyecek şekilde işçiyi konuşur, davranır veya cinsel tacizde bulunursa.

3-) Mücbir Sebepler:

İşçinin çalıştığı işyerinde işin bir haftadan fazla durdurulmasını gerektirecek mücbir sebepler varsa.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.