İşten İstifa Eden SGK’lı Tazminat Alabilecek!

Herhangi bir kurumda en az 1 yıl sigortalı olarak çalışan bir kişi işten çıkarılması halinde tazminat almaya hak kazanmaktadır. Yeni düzenleme ile işten kendi isteği ile ayrılanların da tazminat alabilmesinin önü açıldı. İşte detaylar…

15 Eylül 2021 16:52 Gündem
İşten İstifa Eden SGK’lı Tazminat Alabilecek!

Çalışan kişinin iş yerinden tazminat alabilmesi için en az 1 yıl boyunca çalışması ve işten çıkarılması gerekiyor. Kendi isteği ile işten ayrılanlara tazminat ödemesi yapılmamaktaydı. Yeni düzenleme ile birlikte bazı durumlarda işten ayrılanlar tazminat almaya hak kazandı.

faizler-dusuyor-milyonlar-bekliyordu-kabul-edild-5071667.jpg

Kimler Tazminat Alabilir?

Emekli olacağı işten ayrılanlar,

Evliliğinin üzerinden 1 yıllık süre geçmemiş olanlar,

Askerlik görevi için işten ayrılanlar,

Haklı fesihle işten ayrılanlar,

Bu kişiler, prim ve süre şartlarını yerine getirmeleri halinde kendi rızaları ile işten ayrılsalar dahi tazminat almaya hak kazanıyorlar. En az 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışılmış olması zorunluluk.

Emeklilik için işten ayrılan kişinin şartlarını yerine getirmiş olması gerekiyor. Emeklilik şartları çeşitli dönemlerde değiştirildiği için kişinin sigortalı başlangıç tarihi son derece önem taşıyor. Sigorta girişi 1999 yılı öncesinde olanlar 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık şartlarını yerine getirerek emekli olabiliyor.

1999 yılı sonrasında sigortalı olanların ise 4500 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi şartlarını sağlaması gerekiyor.

2507318-810x458.jpg

Ödeme Nasıl Alınır?

Tazminat alınabilmesi için kişinin içinde bulunduğu durumu belgelemesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden durumu ile ilgili olarak yazı alınır ve yazı kişinin çalıştığı kuruma teslim edilir. Kişinin çalışma süresi ve maaşı üzerinden tazminat ödemesi hesaplanır.

İlgili miktar bir sonraki ay kişinin hesabına aktarılır. SGK’dan alınan bu yazı yalnızca tazminat değil, kişinin tekrardan işe dönmesine de yardımcı olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler