İstanbul İçin 4 Haftalık Tam Kapanma Uyarısı!

İstanbul İçin 4 Haftalık Tam Kapanma Uyarısı!

Türkiye’de vaka sayıları günden güne artmaya devam ediyor. Son 24 saatte vaka sayısı 55 bine dayandı ve rekor kırdı, 276 kişi de vefat etti. Vaka sayılarının ciddi seviyede yükselmesi sonrasında tam kapanma tekrardan gündeme geldi.

15 milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’de salgının merkezi noktalarından olan İstanbul’da durum her geçen gün kötüye gidiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan 100 bin nüfusa göre haftalık vaka ortalamasında, haftalık vaka ortalaması 591.45’e yükselen İstanbul’da salgının hızının düşürülmesi için tam kapanma isteniyor.

16rf-9rcnumfiwvky3rocg.jpg

İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, salgının hızının düşürülmesi için adımların hızlı bir şekilde atılması gerektiği, salgına karşı uygulamaları ile başarı sağlayan ülkelerin yöntemlerinin izlenmesi gerektiği ayrıca toplumun her kesiminin iş birliği içinde olması gerektiğini belirterek İstanbul’da 28 günlük tam kapanma uygulamasına geçilmesini önerdi.

Zorunlu Alanlar Haricinde Üretim Durmalı

İstanbul’da tam kapanmanın yanı sıra uygulanması gerekenler önlemler de sıralandı. Salgının bulaşma hızının ve vaka sayılarının düşmesi için tedbirlere sıkı sıkıya uyulmasının önemli olduğu ifade edildi.

*İşsizler için asgari ücret, kayıtlı ve kayıtsız tüm çalışanlara tam ücret verilerek tam kapanma uygulamasına geçilmeli.

*Hayatın devamı için gerekli olan üretim alanları haricinde, tüm iş yerleri kapatılmalı.

*Mutasyon virüs görülen iller arasındaki ulaşım kısıtlanmalı ve sıkı takiple gerçekleştirilmeli.

*Yüksek ve çok yüksek riskli iller arasındaki giriş-çıkışa kısıtlama getirilmeli.

*Enfekte olan kişilerin Türkiye’ye girişine engelleyecek yönde önlemler alınmalıdır.

*Risk açısından çok yüksek riski ülkeler/bölgeler tanımlanmalı, bu bölgelere giriş ve çıkışlar durdurulmalıdır.

*Türkiye’ye tüm ülkelerden girişte negatif test sonucu aranmalıdır, girişte koronavirüs testi yapılması zorunlu hale getirilmelidir.

*Varyantların yoğun olarak görüldüğü ülkelerden giriş öncesinde ve girişte test zorunlu hale gelmeli, karantina ve karantina sonunda test yine zorunlu olmalı.

606e8bf9bf214429248502a0.jpg

*Sağlık kurumları ve zorunlu iş kolları haricinde 6 kişiden fazla bir araya gelinmesi yasaklanmalıdır.

*Kuralların herkese eşit bir şekilde uygulanması sağlanmalı, kimseye ayrıcalık tanınmamalıdır.

*Birinci basamak sağlık hizmetleri güçlendirilerek, belirti göstermeyen hastalara daha hızlı ulaşılmalıdır.