İŞKUR müjdeyi verdi 15 yaşından büyük olan herkese gelir kapısı açıldı

İŞKUR’dan herkesi oldukça yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. 15 yaşından büyük olanlara güzel müjde geldi. İşte tüm detaylar ve merak edilenler…

12 Eylül 2021 09:59 Gündem
İŞKUR müjdeyi verdi 15 yaşından büyük olan herkese gelir kapısı açıldı

15 yaşını tamamlayan herkesin dilediği gibi başvuru yapabildiği İŞKUR İş Başı Eğitim Programlarından her yıl on binlerce insan faydalanıyor. İŞKUR İş Başı Eğitim Programı’nca kuruma kayıtlı olan işsizlerin, kuruma kayıtlı işyerlerinde, sahip oldukları mesleki bilgileri uygulamaları olarak pekiştirmelerine olanak sağlıyor.

Bu sayede mesleki deneyimi ve iş tecrübesine sahip olmayan kişiler meslek deneyimi kazanıyor ve işyerlerinde istihdam arttırabilmesine olanak sağlıyor. Söz konusu programda işbaşı eğitim kapsamı içerisinde katılımcılar 108,68 TL ödeme yapılmakta.

Başvuruyla ilgili olarak bazı şartlar ise şu şekilde: 15 yaşını doldurmak, İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, işverenin başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinde yararlanmış bulunmak.

Ödeme ücreti, kurs alan kişinin öğrenci olması durumunda 81,51 TL, işsizlik maaşı aldığı takdirde 53,34 olmakta. Kursa katılan kişi, işsizlik maaşı alıyorsa, programa dahil olmasıyla işsiz maaşı kesilmemektedir.

İŞKUR İEP Başvuru İçin Neler Gerekli?

İŞKUR İEP başvuruları için gerekli olan belgeleri genel olarak şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Dilekçe
  • İşveren kişinin taahhütnamesi
  • Ön talep formu
  • İşveren kişinin durumuna göre; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, oda kayıt belgelerinin aslı veya noter onaylı örnekleri
  • Son üç ay içerisinde sigortalı çalışan sayısının gösterildiği belge veya katılım adaylara ait sigorta dökümü
  • İşverenin veya yetkili kişinin imzası

Yukarıda sizlerden talep edilen belgelerle birlikte Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine doğrudan gidebilir, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Program Ne Kadar Sürüyor?

İŞKUR’un oluşturduğu program, başvuran kişilerin hangi alan üzerinde alacağı eğitime göre değişmekte. Genel olarak program süreleri ve alanlarda şu şekilde:

Siber güvenlik,
bulut bilişim,
oyun geliştirme gibi alanlarda 9,

bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde 6,
diğer sektörlerde ise 3 ayı aşamıyor.

Haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler