İnternet alışverişleri kısıtlanacak mı? Açıklama geldi!

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine, ‘’market tedbirleri’’ konulu genelgeyi gönderdi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarının dışında herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyeceğini altı çizildi. Söz konusu yasaklar ise 7 Mayıs’ta başlayacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilmiş olan ‘’market tedbirleri’’ konulu genelgeyle ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Bunların yanı sıra tam kapanma süreci içerisinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili olarak usul ve esasların belirlenerek, valiliklere aktarıldığı hatırlatıldı.

ismail-catakli-kimdir-icisleri-bakan-yardimcisi-13907168-8732-amp.jpg

İsmail Çataklı’dan Açıklama

Marketlerle ilgili düzenlemeye ilişkin İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı’dan yeni bir açıklama geldi. Çataklı açıklamada şunları ekledi;

''Bu süreç canlı bir süreç. Tam kapanma dönemindeki süreçte yaptığımız düzenlemeler, nelerin satılıp satılamayacağı, nerelerin kapanıp kapanmayacağı, cumartesi - pazarın aynısı tam kapanma sürecine yansımış oldu. Gıda, temel ihtiyaçlar başta olmak üzere belirledik. Bu dinamik süreç. Yeni ihtiyaçlar karşısında yeni tedbirler almamız gerekiyor. Marketler de yeni bir süreç. Yeni bir genelge yayınladık. Hangi ürünlerin alınıp satılabileceğini belirledik. Minimum yoğunluk temel amaç.

thumbs-b-c-a2639d2331fa08a4063318f4686b7390.jpg

Online Alışverişe Kısıtlama Yok

İçişleri Bakanlığı Yardımcısı İsmail Çataklı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre online alışverişte herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Söz konusu kısıtlamalar market zincirleri başta olmak üzere birçok yerde geçerli. Online alışverişe ilişkin olarak Çataklı şunları ekledi;

‘’Online satışlara gelince amacımız kalabalıkları bir araya getirmemek. Online alışverişlerle ilgili durum söz konusu değil'' ifadelerini kullandı.