İlave istihdam kredisi kapsamında 100 bin Türk Lirasına kadar kredi sunulmaktadır

Ekonomi reform paketinin açıklanması ile birlikte ekonomi gündeminde en çok konuşulan başlıklardan birisi ilave istihdam kredisi oldu. Çalışma hayatını düzenlemeye yönelik önlemleri ve düzenlemeleri içeren ilave istihdam paketi şartları da açıklandı.

Ekonomi reform paketinin açıklanması ile birlikte ekonomi gündeminde en çok konuşulan başlıklardan birisi ilave istihdam kredisi oldu. Çalışma hayatını düzenlemeye yönelik önlemleri ve düzenlemeleri içeren ilave istihdam paketi şartları da açıklandı. İlave istihdam desteği kapsamında 17 Mayısta bitecek olan nakdi ücret desteği uygulamasından yararlanan işyerlerinde ilave istihdam için kredi Garanti fonu kefaleti ile 100 bin Türk Lirasına kadar kredi sunuldu.

screenshot-55.jpg

İlgililer tarafında ilave istihdam kredisi gelişmeleri takip ediliyor. Salgın süreci boyunca verilen kısa çalışma ödeneğinin sona ermesinin ardından ekonomi paketi içerisinde yer alan ilave istihdam kredisi işverenler için rahat nefes alınacak bir destek oldu. Kişilere maksimum 500.000 Türk liralık ilave istihdam finansman desteği verilecektir. İlave istihdam sağlayacak olan işletmeler 100.000 Türk liralık kredi desteği alabilecekler.

İlave istihdam kredisi nedir?

Küçük ölçekli firmaların nakit sıkıntısı çekmelerine yönelik istihdamlarına katkı sağlamak için Kredi Garanti Kefalet Fonu 100.000 Türk liralık kredi imkanı sunmaktadır. Ekonomik reform paketinde açıklanan başta istihdam sağlamaya yönelik olan düzenlemeleri içeriyor. Hafta içerisinde yayınlanan uzaktan çalışma uygulaması hakkında yeni düzenlemeler yapılacak ve günün şartlarına uygun şekilde uzaktan çalışma düzenlemesi gerçekleştirilecek.

screenshot-56.jpg

Ayrıca çalışanların hafta tatilleri, yıllık izin ve kıdem tazminatları hak kazanma süreleri yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte kesinleşecek. Ekonomi reform paketinde genç istihdamın artırılmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor. Ekonomik reform paketinde en çok dikkat çeken konu ise ilave istihdam paketi olmuştur. Salgın nedeniyle yaklaşık olarak bir buçuk senedir hem işverenler hem de çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden ve ücretsiz izin desteğinden yararlanmaktadır.

Aynı zamanda bu süreç için işverenlere çalışanları ücretsiz izne çıkarma hakkı da tanınmıştır. Bununla birlikte işten çıkarma yasağı da getirildi. Sivil toplum örgütleri tarafından kısa çalışma ödeneğinin uzatılması talep edilmektedir. Fakat Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu son açıklamada bu ayın sonunda kısa çalışma ödeneğinin biteceği vurgulandı. Ücretsiz izinde isteği ile işten çıkarma yasağı da 17 Mayıs tarihi itibariyle son bulmaktadır. Birçok çalışan bu yasağın ortadan kaldırılması ile birlikte işten çıkarılmaktan endişe duyuyor.

Alınan yeni pandemi tedbirleri açıklandı ve uzaktan çalışmanın mümkün olduğu işyerleri uzaktan çalışmaya başlayacak. Bu süreçte ücretsiz izin, devlet desteği ve işten çıkarma yasağı kaldırılıyor. Bütün bu gelişmelere ilaveten devlet tarafından işverenlere ilave istihdam paketini sundu.