İhtiyaç Sahibi Olan Vatandaşlara Devlet Aylık 1.500 TL Ödeme Yapacak!

Koronavirüs salgının devam ettiği şu günlerde vatandaşlar maddi anlamda oldukça zor günlerden geçiyor. Devlet ise sosyal yardımlar adı altında maddi zorluk çeken vatandaşlarına yardım elini uzatmaya devam ediyor.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için yeni bir destek programı hayata geçirildi. Bu kapsamda başvuru yapan ve şartları taşıyan vatandaşlara aylık ödeme yapılacağı açıklandı. Buna ek olarak engelli ve yaşlı bakım aylığı alan vatandaşlarda verilen yardımları takip ediyor, evde yaşlı bakımı ve engelli bakımı yapan vatandaşlara da devlet düzenli bir şekilde bakım maaşı ödemesi yapmaktadır.

parapara-1.jpg

Engelli Raporu İle Devletten Maaş Alınabilir

Engelli vatandaş devlet hastanesinde girdiği test ve muayenelerin sonucuna göre sağlık kurulu tarafından nihai engelli raporu alabilir. Engelinin seviyesine göre de devletten yardım alabilme hakkına sahiptir. Engelli olan vatandaşın engel oranı en az yüzde 40 seviyesindeyse hem engelli vatandaşa hem de onun bakımını yapan yakınlarına maddi destek ödemeleri yapılmaktadır.

Engelli vatandaşların bakımlarını üstlenenlere ise devlet 1.544.61 TL’lik yardım ödemesi yapmaktadır. Bu ödeme engelli kişinin bakımını üstlenen birinci ve ikinci dereceden akrabalarına verilmektedir.

Başvuru Yaparak 1.500 TL Maaş Alabilirsiniz!

Devlet engelli ve yaşlı bakımı için 2021 yılında 1.544 lira ödeme yapıyor, 2020 yılında engelli ve yaşlı bakım ödemesi alan vatandaşların sayısı 1 milyonu geride bıraktı. Bunun için devlet 15 milyar liralık bir kaynak ayırmış durumda. Engelli ve yaşlı bakım aylığı almak için birinci veya ikinci dereceden akraba olmak yeterli.

thumbs-b-c-59984cc760b6da107e3958f226953f65.jpg

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı devlet tarafından düzenli bir şekilde hesaplara yatırılmaktadır. Engelli bakım maaşını Ziraat Katılım bankası üzerinden alan kişilerin 4747 SMS göndererek sorgulama yapması mümkün. Engelli raporuna göre yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşlar bu ödemeyi alma hakkına sahip.