İcra borcunun Ödenmesinde Bilinmesi Gerekenler

İcra borcunun Ödenmesinde Bilinmesi Gerekenler

Zaman içinde, bankalardan ya da başka alacaklılardan aldığınız parayı geri ödeme sorunu yaşadığınızda alacaklılar, sizden bu parayı tahsil etmek için sizi icraya verirler. İcraya verilen dosyanızda ki tutarı ÜYAP üzerinden inceleyin.

Zaman içinde, bankalardan ya da başka alacaklılardan aldığınız parayı geri ödeme sorunu yaşadığınızda alacaklılar, sizden bu parayı tahsil etmek için sizi icraya verirler. İcraya verilen dosyanızda ki tutarı ÜYAP üzerinden inceleyin. Dosya numarasını da kaydedin. İcra kağıdı evinize geldiğinde, zaman geçirmeden (7 gün içinde) hemen alacaklı avukatını arayıp, müvekkil ücretini düşürmesini, bu borcu ödemek istediğinizi ifade edin. İcra borcu ödenmesi konusundaki girişiminizde avukat, size indirim yapmayacağını söylerse bu durumda çaresiz değilsiniz. Hemen 7 gün içinde icra dairesi müdürlüğüne gidin, size gelen icra kağıdını da almayı unutmayın. Borcunuzu 7 gün içinde ödemek istediğiniz için, avukat ücreti otomatik olarak yüzde 25 azalacaktır.

Borcunuz, varlık yönetim şirketlerine devredilmişse, bu şirketi arayarak, dosya numarasını teyit edip, indirim isteyin. Faiz oranları çok yüksek ise bu oranları düşürmek için anlaşma yapmaya çalışabilirsiniz. Varlık yönetim şirketleri genelde anlaşmaya yanaşırlar çünkü alacaklarını tahsil etmek isterler. O yüzden icra borcu ödenmesinde, dikkat edeceğiniz en önemli nokta, 7 gün içinde bu borcu ödemek niyetinde iseniz; indirim için anlaşma yoluna gitmenizdir. 7 gün içinde ödenen icra borçlarında, avukatlık asgari ücret tarifesi genel hükümleri 11. Madde, erken ödeme durumunda size avukat ücret indirimi sağlar. Ödemeyi icra dairesine yaptığınızda, avukat da vergi ödemek zorunda kalacaktır. Ayrıca icra dairesine ödeme yaparsanız, mutlaka bu dosyanın sicilinizden silinmesini talep edin, dosyayı da kapatın. Bu belgeyi avukattan alarak, kaşeli imzalı bir şekilde elinizin altında bulundurun.

İcra Borcunu Taksitlendirmek Mümkün mü?

İcra borcunu ödemek istediğinizde, bu borcu tümden kapatma gücünüz yoksa ne olacak? Siz iyi niyetli olarak borcunuzu ödemek istiyorsunuz ama yeterli paranız yok. Bu durumdan da bir çıkış var. İcra dairesine giderek, icra borcunuzu taksitlendirmek istediğinizi belirtin. İlk taksiti peşin olmak üzere, karşı taraf da kabul ederse, icra borcunuzu 4 taksit olarak ödeyebilirsiniz. Ancak ilk taksitin hemen ödenmesi gerekiyor. Ayrıca siz bir diğer taksitleri de aksatmadan ödemelisiniz, çünkü taahhüt vermiş olacaksınız. İlk taksiti ödediniz ve diğer taksitleri denkleştiremezseniz, kabus kaldığı yerden devam eder ve hatta 3 ay hapis cezası da alabilirsiniz. Çünkü taahhüdü ihlal ediyor olacaksınız. Bu yüzden taksitlendirdiğiniz icra borcunuzu aksatmadan ödemenizi tavsiye ediyoruz.

İcra Borcumu 4 Taksitte Ödeme Gücüm Yok

Bazı iyi niyetli borçlular, borçlarını ödeme istiyorlar ancak bu borcu 4 taksitte ödemek onlara ağır gelebilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey; para biriktikçe gidip icra dairesinde, ilgili dosya numarası için parayı vezneye yatırmaktır. Ne zaman paranız olursa o zaman gidip borcu eritebilirsiniz. Önce borcunuzdan avukat ücretleri düşecek ardından da borcunuz erimeye başlayacaktır. Bu yöntem, icrayı durduramayacak ama borcunuzun ödendiğini gören alacaklı ve icra dairesi iyi niyetinizi görecektir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.