İBB, Geçmiş Dönemlere Ait Yolsuzluk Dosyalarını İçişleri Bakanlığına Teslim Etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İçişleri Bakanlığı’na geçmiş dönemlere ait yolsuzluk dosyalarını gönderdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçmiş dönemlere ait 35 yolsuzluk dosyasını İçişleri Bakanlığı’na teslim ettiğini açıkladı. İBB Teftiş Kurulu uzunca bir süredir yolsuzluk dosyaları üzerinde çalışıyordu. Teftişi tamamlanan icra dosyalarının da yargıya taşınmaya başladığı belirtilmişti.

160011.jpg

Yeni İBB yönetimi, aralarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun İBB Genel Sekreterliği yaptığı dönem için suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Yine dönemin bazı yöneticileri hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu açıklandı.

Bakanlık Müfettiş Görevlendirdi

İçişleri Bakanlığı, Ekrem İmamoğlu yönetiminden gelen yolsuzluk iddiaları ihbarlarını kabul etti ve İBB’den gelen dosyalar için müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. 35 yolsuzluk dosyasını 3 mülkiye müfettişi inceleyecek.

İncelemenin Ardından Netliğe Kavuşacak

İBB Teftiş Kurulu’na yolsuzluk dosyalarının teslim edilmesi için 12 Ocak 2021 tarihine kadar süre tanınmıştı. Dosyalar 12 Ocak günü müfettişlere teslim edildi. Müfettişlerin incelemelerinin ardından dosyaların akıbeti netliğe kavuşacak.

İBB’nin yolsuzluk dosyaları üzerinde işlem başlatmak için İstanbul Valiliği’nden izin alamadığı ifade ediliyor.

ibb-35-yolsuzluk-dosyasini-icisleri-bakanligina-teslim-etti-47o.jpg

Dosyaların içinde oldukça dikkat çeken bir ayrıntı da bulunuyor. Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı seçildikten sonra ‘israf’ diyerek bir önceki İBB’ye tahsis edilmiş olan 600’den fazla lüks aracı Yenikapı’da sergilemişti. Dosyalarda bu araçlarda bulunuyor.