HES Kodu Nedir Nasıl Alınır

HES Kodu Nedir Nasıl Alınır

HES Kodu, Covid-19 salgını ile beraber insanların hayatına girdi. Çin’de 2019 yılının aralık ayında başlayarak 2020 yılının mart ayında da ülkemize gelen Covid-19 diğer adı ile korona virüs kapsamında alınan bir dizi yeniliklerden biri HES Kodu uygulaması

HES Kodu, Covid-19 salgını ile beraber insanların hayatına girdi. Çin’de 2019 yılının aralık ayında başlayarak 2020 yılının mart ayında da ülkemize gelen Covid-19 diğer adı ile korona virüs kapsamında alınan bir dizi yeniliklerden biri HES Kodu uygulaması oluyor.

Seyahat etmek isteyen vatandaşlardan tutun kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yapacak vatandaşlara kadar herkesin HES Kodu alması gerekiyor. Yeni düzenlemeler ile beraber HES kodu şehirlerarası kara yolu ulaşımı ya da yurtdışı uçak seyahatleri yanı sıra şehir içi ulaşımında da gerekiyor. Bunun yanı sıra ÖSYM sınavlarına başvuru sırasında ve AVM girişlerinde de bu kodu verilmesi zorunlu kılınıyor.

HES kodu nedir?

HES Kodu nedir sorusu insan hayatına girdiği günden beri sorulan bir sorudur. Açılımı itibari ile Hayat Eve Sığar programı bir anlamda kontrollü sosyal hayat kapsamını uyguluyor.

Kamu ya da banka işleri, ziyaret hatta ulaşımda da geçerli olan her işlem için Covid-19 hastalığı bakımından herhangi bir risk grubu oluşturulup oluşturulmadığını güvenli şekilde paylaşmaya yarayan bir kod olur

HES Kodu Ne İşe Yarar

Sağlık Bakanlığı yönetmeliği kapsamında yurt içi ve yurtdışı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları HES Kodu ile seyahatlerini gerçekleştirebilir.

Şehirlerarası ya da yurtdışı karayolu ya da havayolu olsun bilet alımında bu kod bulunuyor buna ek olarak yeni düzenlemeler ile şehir içi ulaşımında da bu kod gerekli kılınıyor.

Uçak ya da karayolu ile seyahat edilecek ise seyahat süresince kod alınır. HES Kodu bebeklerde 0-2 yaş arası için geçerli olmayıp diğer tüm yaştaki vatandaşlar için geçerli olur.

Bu uygulama ile kişi kendi hastalık riskini görebildiği gibi çevresinde ya da gideceği yerde hastalığın yoğunluğunu da görebiliyor.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu SMS ile sorgulanabildiği gibi, telefon aplikasyonlarından Hayat Eve Sığar uygulaması ve E-devlet üzerinden de alınabiliyor.

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması telefona indirilerek HES Kodu işlemleri yapılabilir bu işlemin ardından HES kodu oluştur kısmına tıklanır ve kullanım süresi de seçilerek kod oluşturulur.

Uygulama alanında kod üretimi ve üretilen kodun süre ile kısıtlanması, bu kodun paylaşımı ya da silinmesi tarzındaki yönetim, kişinin kendi kontrolünde olur. Bu kod 1 gün için alınabileceği gibi 1 yıl süre için de alınabilir.

Her kodu farklı kurumlar ve işlemler için alabilir. Akıllı cihazlardan HES nasıl indirilir? Play Store ve App Store kullanılarak Hayat Eve Sığar uygulaması akıllı telefonlara ücretsiz şekilde indirilir.

Mesaj yolu ile HES kodu alımı için mesaj kısmına HES yazılır arada boşluk bırakılarak önce T.C. kimlik no, kimlik seri numarası son 4 hanesi ve istenilen HES süresi yazılarak 2023 numaralı alıcıya mesaj yollanır. Mesajın yollanmasından kısa bir süre sonra HES Kodu bilgileri gelir.

HES Kodu uygulaması üzerinden kişinin sağlık durumu takip edilebildiğinde gerekli görülen bu uygulama Türkiye’den başka ülkeye gidecek yabancı vatandaşlar için de geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimliği ile aldığı HES Kodu yabancı vatandaş pasaport bilgileri ile alınır. HES yazıp boşluk bırakarak kişinin uyruğu, pasaport seri numarası boşluk bırakılarak doğum yılı ve kişinin soyadı gibi bilgiler yazılarak 2023’e mesaj yollanılır ve kod alınır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.