Hastalar İmza Veriyor Serviste Ölmeyi Bekliyor! İstanbul Vaka Sayısında Zirveyi Yaşıyor!

Sultangazi Hastanesi’nden Doç. Dr. Mehmet Sönmez’den koronavirüsün İstanbul’daki gidişatı hakkında çok dikkat çeken açıklamalar geldi.

Türkiye’de salgın giderek kontrolden çıkmaya başladı, hastanelerde 60 yaş altı hasta sayısı giderek artıyor, 1 yılı geride bırakan pandemi sürecinde günlük vaka sayısı 55 bin düzeyinde.

Artık Kendimizi Korumamız Gerekiyor

Doç. Dr. Mehmet Sönmez, salgın sürecinde ön planda yer alan bir hastane olduklarını ve Türkiye’deki ilk koronavirüs vakalarının da kendi hastanelerinde tedavi gördüğünü belirterek, son 20 günlük süreçte vakaların çok hızlı bir şekilde arttığını, salgının ilk döneminde olduğu gibi hastanelerin alarm durumuna geçtiğini, salgında gelinen noktada artık herkesin kendisini koruması gerektiğini ifade etti.

once-talimat-sonra-torpil-yogun-bakim-yataklari-da-vip-hastalara-813424-5.jpg

Serviste Ölmeyi Göze Alıyorlar

Prof. Dr. Sönmez, hastaların yoğun bakıma alınacaklarını anladıkları zaman öleceklerini düşündükleri için korkmaya başladığını, ancak yoğun bakımların tam aksine tedavi merkezi olduğunu ifade etti. Yoğun bakıma gelen hastaların tedavi yolunda ilerledikleri için şükretmeleri gerektiğini, bazı hastaların yoğun bakıma alınmamak için imza verdiğini ve serviste ölümü beklediğini dile getirdi. Bu durumun son derece yanlış olduğunu belirtti, yoğun bakıma giden hastaya kesinlikle ölecek gözüyle bakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Diğer Hastaların Hizmetleri Aksıyor

Prof. Dr. Sönmez, artan vakalardan sonra birçok servisin tekrardan koronavirüs servisine dönüştürülmesinin farklı hastalığı olan kişiler için son derece sıkıntı olduğunu, dönüştürülen servislerden dolayı bu insanların tedavi süreçlerinde aksamalar olduğunu, özellikle kanser, diyabet ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin tedavi süreçlerinin son derece önemli olduğunu aksatmaya gelemeyecek türde olduğunu ifade etti.

5f475fef214ed81f1821bba8.jpg