Halkbank müjdeyi verdi! Halkbank 0,49 ile Kredi Verecek Milyonlar Yararlanacak!

Halkbank müjdeyi verdi! Halkbank 0,49 ile Kredi Verecek Milyonlar Yararlanacak!

Salgın sebebiyle çalışamayan ve işleri zarar gören Esnaf ve Sanatkara, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri birlikleri ve merkezi birlikleri doğrudan veya Türkiye Halk Bankası aracılığı ile kullandıkları kredi borçları ertelenecek.

Salgın sebebiyle çalışamayan ve işleri zarar gören Esnaf ve Sanatkara, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri birlikleri ve merkezi birlikleri doğrudan veya Türkiye Halk Bankası aracılığı ile kullandıkları kredi borçları ertelenecek. Yapılan açıklama ile esnaf ve sanatkarın kullandığı krediler ertelenecek. Ayrıca kredisi ertelenen esnaf ve sanatkar için erteleme dönemi boyunca çalışan sayısının azaltılmayacağına dair bir sözleşme yapılacak.

screenshot-14.jpg

Bu sözleşme birçok vatandaşın işsiz kalmaması açısından çok önemli olmaktadır ve bu karar 1 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile düzenlenmiştir. Salgın döneminde işleri zarar gören ve işletmesi batma noktasına gelen esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından verilen kredi ile borçları ertelenecek, 31 Mart 2020 tarihi öncesinde kullanılan uygun faizli kredi düzenlemesi kapsamında değerlendirilecekler.

Ayrıca yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ödenmeyen borçlar için faiz tahakkuk ettirilerek belirlenen taksit sayısı değiştirilmeden kalan borç vade sürecine yayılmak suretiyle ertelenecek, eşit taksitlere bölünecek olan kredinin sigorta muayene vergisi için kesilen tutar ise taksitlere eşit olarak eklenecektir. Bu karar sonrasında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarın işyerindeki çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhüt alınacak ayrıca çalışan sayısında azalma olduğu tespit edilen esnaf ve sanatkarın kredi erteleme kapsamına dahil edilemeyeceği duyuruldu.

Halkbank Kredi

screenshot-11.jpg

Borçları ertelenen esnaf ve sanatkarların talepleri halinde erteleme süresince düşük faizli kredi de kullanabilecekler. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarın ertelemeye tabi tutulması halinde kredi kullanabilecekler. 3 milyonluk esnafın 13 milyarlık borcu bulunmaktadır. Türkiye Ticaret Bakanı ‘’Ruhsar Pekcan’’ yapmış olduğu açıklamasında 130.0000 esnafın 13 milyar liralık kredi borcunun olduğunu ve bu borçların Haziran ayına kadar erteleneceğini duyurdu. Bakan Pekcan esnaf ve sanatkarların TESKOMB aracılığı ile kullanmış oldukları düşük faizli kredilerin toplam tutarının ise 68 milyar liraya yaklaştığını bunun sadece 42 milyon liralık kısmının 2020 yılında verildiğini duyurdu.

screenshot-12.jpg

Ayrıca devlet tarafından sunulan destek ve teşvik kredileri haricinde Halk Bank’ ın kendi müşterileri ve vatandaşlara özel uygun faiz oranları ile sunmuş olduğu krediler bulunmaktadır. Bu kredilerden de faydalanma şansınız bulunmaktadır. Halk bankasına ait krediler hakkında daha detaylı bilgi almak ve başvuru yapabilmek için dilerseniz resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Halk Bank müşterisi iseniz mobil uygulamanız üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri iletişim merkezleri aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.