Haksız Şekilde İşten Çıkarılana 8 Maaş Tazminat İmkanı!

Çeşitli yasal düzenlemeler ile işçilerin hakları korunma altına alınmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde haksız bir şekilde işten çıkarılan kişi 8 maaşa kadar tazminat alabiliyor.

08 Eylül 2021 19:50 Gündem
Haksız Şekilde İşten Çıkarılana 8 Maaş Tazminat İmkanı!

İş hayatı hem işvereni hem de işçiyi koruyacak pek çok yasa düzenlenmiştir. Bu yasalarla her iki tarafında mağdur olmaması sağlanmaktadır. Özellikle işçiler için kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ayrımcılık tazminatı ve haklı fesih yasa tarafından sağlanmış olan güvencelerin başında gelmektedir.

insaat-isci-shutterstock-752076598-16-9-1593045311.jpg

Yasa tarafından sağlanmış olan güvencelerden bir tanesi de çıkarılan işe geri dönebilme imkanıdır. Kişi işten çıkarıldıktan sonra belli şartları yerine getirerek yeniden işe dönebilmektedir. Bunun yanı sıra tazminat hakkını da kullanabiliyor. Bu noktada kişinin süreye dikkat etmesi gerekmektedir.

Yasal Bir Sebep Olması Gerekiyor

İşverenin işçiyi işten çıkarması için yasal bir sebebe ihtiyacı var. Eğer yasal bir sebebi olmadan işçi işten çıkarılmışsa, o işçi için işe geri dönebilmek mümkündür.

Kimler İşe Geri Dönebilir

Belirsiz süreli iş sözleşmesi bulunanlar,

Kişinin en az 6 ay çalışması,

Çalıştığı iş yerinde en az 30 işçinin daha olması gerekiyor,

İşten sebepsiz yere çıkarılmak,

Sigortalı bir şekilde çalışıyor olmak,

30 Gün Süresi Var

Bu şartlar altında işten çıkarılanlar için 30 günlük süre bulunuyor. Bu süre zarfında arabulucuya gidip işe dönüş için işlemlerin başlatılması gerekmektedir. 30 günlük sürenin kaçırılması durumunda fesih kabul edilmekte ve kişinin dava açma hakkı kaybolmaktadır.

raw-hukumet-1-milyon-demisti-sadece-420-bin-taseron-isci-kadroya-alindi-061588506.jpg

Tazminat Alınıyor

İşverenin işçiyi tekrar işe başlatmaması durumunda 8 maaş kadar tazminat hükmedilebiliyor. Dava sonuçlandıktan sonra işçi yazılı bir şekilde işverene başvuru yapıyor, başvuru sonrasındaki bir ayda işverenin işçiyi işe başlatması gerekiyor. İşverenin işçiyi başlatmaması halinde tazminat ödüyor.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler