Fahrettin Koca: Bu Bir Dalga Değil, Pik

Türkiye’de son günlerde 55 bini aşan vaka sayıları sonrasında vaka artışının bir dalga mı olduğu yoksa pik mi olduğu konusu merak ediliyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin son dönemde yaşadığı vaka artışının bir dalga olmadığını, pik olduğunu ifade etti.

Fahrettin Koca, açıklamalarında vefat oranlarına da değindi, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların vefat oranlarında yüzde 20’ye yakın bir düşüş olduğunu, ancak 20-64 yaş arasındaki vefat oranın yüzde 32’lere yükseldiğini ifade etti. Aşının vefatlar üzerinde büyük engelleyici olduğunu dile getirdi.

678686868686-x4hi-cover.jpg

Bu Bir Pik

Ahmet Hakan’ın son dönemde vaka artışlarının ‘Pik mi dalga mı?’ sorusuna cevap veren Koca, yaşanan artışın bir dalga değil pik olduğunu ifade etti.

İstanbul’un salgında dördüncü pikini, Türkiye’nin ise üçüncü pikini yaşadığını belirten Koca, mutasyon virüsün ve ev içi bulaşın vaka sayılarının artmasına çok ciddi seviyede etki ettiğini belirtti. Temasın önlenmesinin artık çok daha önemli olduğunu dile getirdi.